11.  8.  2010    Internet

Začínáte s internetem? Nenechte se šidit na rychlosti

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud chcete zjistit, jakou rychlost připojení vám poskytovatel opravdu nabízí, a ověřit si jak takzvaný upload, tak download, využijte k tomu specializovaných webových služeb.

Máte pocit, že váš internet neběží takovou rychlostí, jakou by měl? Nebo si chcete pouze ověřit, jakou rychlost vlastně máte? Není třeba instalovat žádný speciální software, postačí vhodné internetové aplikace, které rychlost změří. Ukážeme vám, jak na to.

 1. V internetovém prohlížeči přejděte na adresu www.speedtest.cz.
 2. Zatrhněte obě dostupné volby: testovat download i testovat upload. Download znamená rychlost směrem z internetu do vašeho počítače a upload zase rychlost tou dat z počítače směrem do internetu.
 3. Aby bylo dosaženo co nejpřesnějších výsledků, je třeba před samotným testováním vypnout veškerý software, který používá připojení k internetu. Například poštovního klienta, ICQ, Skype a jiné komunikační programy a stahování programy. A samozřejmě je třeba, abyste v tu chvíli nic z internetu nestahovali, nebo do něj data neposílali.
 4. Stiskněte tlačítko Změřit download:
  obr1.jpg
  Výběr testování downloadu i uploadu
 5. Aplikace provede nejdříve test downloadu, kdy bude do vašeho počítače stahovat data a změří rychlost v tomto směru. Poté otestuje tok dat z počítače směrem do internetu a data zase stáhne zpět. Průběh můžete vidět na obrazovce:
  obr2.jpg
  Průběh testu nahrávání dat směrem do internetu
 6. Jakmile je test dokončen, zobrazí se jeho výsledek níže na stránce. Rychlost připojení se měří v kilobitech za sekundu, které si nepleťte s kilobajty (1 bajt = 8 bitů). Pokud tedy máte rychlost připojení v downloadu 8 000 kilobitů za sekundu, znamená to, že data budete stahovat rychlost asi 1 000 kilobajtů za sekundu (tedy asi 1 MB za sekundu). Ve výsledku pak vidíte také čas, který je nutné pro stažení 100 MB dat, nebo kolik se přenese za minutu:
  obr3.jpg
  Výsledek testu rychlosti připojení

Mám rychlé nebo pomalé připojení?

Pro běžné pohodlné surfování po internetu a stahování pošty vám postačí rychlost 1 000 kilobitů za sekundu. Pokud budete chtít stahovat například hudbu, filmy nebo jiná náročná data, pak je samozřejmě každých 1 000 kilobitů navíc dobrých. Informujte se u svého poskytovatele, jaké tarify nabízí.

Proč mne má zajímat upload?

Upload, tedy rychlost načítání dat směrem z počítače do internetu je u začátečníků podceňovaná hodnota. Pro běžné surfování postačí rychlost uploadu i 128 kilobitů, ale pokud budete chtít například sdílet fotografie na internetu ve fotoalbu, pak budete jistě nahrávat větší objemy dat. V tom případě jsou vhodné vyšší rychlosti. Běžnému uživateli by měla postačovat rychlost mezi 256 až 1 000 kilobity za sekundu. Nenechte se každopádně nalákat na nabídky připojení k internetu s rychlým downloadem, ale velmi pomalým uploadem.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 6

Poslední komentáře Komentáře

Re: Oprava QWERTZ 22.  8.  2010 19:16
Oprava Martin 19.  8.  2010 1:40
Re: Rada Oval 17.  8.  2010 23:26
Rada KapaCZ 13.  8.  2010 17:15
Re: Pochvala David 12.  8.  2010 14:21
Přidat příspěvek Zobrazit vše