16.  3.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Začněte konečně správně zálohovat

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jedna z počítačových pravd říká, že důležitost dat si uživatel uvědomí až poté, co je ztratí. Cenné informace můžete chránit zálohováním, ať už před viry nebo jiným poškozením. Jak na to?

Přinášíme vám rychlé tipy pro zálohu a vysvětlujeme některé nejdůležitější principy. Ohledně zálohování dat ale určitě máte i některé své návyky. Jak chráníte data vy, které nástroje používáte a jaké jsou vaše zkušenosti se zálohováním? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

1. Zálohujete, nebo synchronizujete?

Někdy je synchronizace zařazována přímo do zálohování, rozdíl zde ale je. Při běžném zálohování se data kopírují ze zdrojové složky do cílové, kdežto v případě synchronizace dochází k obousměrné aktualizaci obsahu. Služeb synchronizace výborně užijete například v případě, na nějakém dokumentu pracujete jak přímo v počítači, tak na přenosné flash paměti nebo jiném počítači. Synchronizace pak zajistí, že na obou úložištích budete mít vždy nejnovější verzi, tedy starší data automaticky přepíše novějšími (nebo podle jiného schématu, které si nastavíte).

2. Jednoduché zálohování zvládnou i Windows

Operační systémy Windows XP i Vista podporují zálohování dat zejména díky nástroji s výmluvným jménem Centrum zálohování (ve Vistě najdete v části Systém a údržba v Ovládacích panelech). Toto výchozí zálohování nabízí jednoduché kopírování souborů a složek ze zdrojového umístění do cílového, nastavit si můžete také automatický plán. Pokud však požadujete rozšířené možnosti konfigurace a detailní volby, sáhněte po specializovaném programu.

3. Paranoia, která není od věci

Při zálohování byste měli pamatovat na to, že data jsou tím víc v bezpečí, čím „dál“ od zdroje je kopírujete. Toto jednoduché pravidlo ve skutečnosti říká, že není dobré data zálohovat pouze kopírování z jedné složky do druhé v rámci jediného pevného disku, protože při hardwarové poruše přijdete o obě kopie. Stejně tak kopírování z jednoho pevného disku na druhý ve stejném počítači ztrácí význam v případě krádeže počítače (notebooku), živelné pohromě apod. Vyplatí se proto data zálohovat na přenosné médium (flash disk, externí disk), ještě lépe například kopírovat na NAS nebo je posílat na důvěryhodný FTP server.

4. Úplná záloha: Jednoduše, ale neefektivně

Pokud se rozhodujete, jaký typ zálohy ručně nebo pomocí specializovaného programu zvolit, jako první vás nejspíš napadne úplná záloha, tedy kopírování všech dat technikou 1:1. Jak již její název prozrazuje, jedná se o prosté kopírování všech vybraných souborů a složek do cílového umístění, je přitom jedno, jaké soubory byly kopírovány dříve, jestli se v nich provedly změny apod. Program jednoduše prochází stromovou strukturu a vše zkopíruje do nového umístění, maximálně se vás zeptá, co dělat v případě, že v cíli existuje soubor se stejným názvem.

5. Přírůstková záloha: Tenký řetízek, který nesmíte přetrhnout

Pokud pracujete s velkým objemem dat a nechcete se spoléhat na delší úplnou zálohu, nabídne vám pomocnou ruku takzvaná přírůstková záloha (též nazývaná jako inkrementální). Úplná záloha se vytvoří jen jednou, a to hned na začátku, poté další záloha uloží změny oproti ní. V pořadí třetí přírůstková záloha zase uloží změny oproti druhé atd. Výhodou je vysoká rychlost, jakmile ale ztratíte některou část v tomto pomyslném řetízku přírůstkových záloh, nemůžete obnovit ani data z dalších. Dobrým kompromisem, který můžete zvolit, je provádět přírůstkovou zálohu, ale po čase vždy i úplnou.

6. Záloha nového systému: Ušetřete hromadu času do budoucna

Patříte mezi uživatele, kteří pravidelně přeinstalovávají Windows každý rok? Pak vám zálohování celého systému dokáže výrazně usnadnit čas při čisté instalaci. Jakmile dokončíte instalaci Windows, přidejte také všechny další běžně používané programy – kancelářský balík, antivir, prohlížeč, správce souborů apod. Pak využijte některého programu pro vytvoření obrazu disku, někteří výrobci jej dodávají přímo s počítačem, z dalších se osvědčil například Acronis True Image. Automaticky se vytvoří obraz vašeho „čistého“ systému, příště již nemusíte vše znovu instalovat, ale jednoduše obnovíte data právě z tohoto obrazu.

7. O zbytečná data se nebojte

Při zálohování dobře zvažte, jaká data vlastně chcete kopírovat a která z nich jsou pro vás opravdu cenná. Určitě nemá cenu při použití plné zálohy kopírovat velké filmy a hudební alba, která si kdykoliv můžete stáhnout z internetu (jiná situace je samozřejmě u HD filmů a jiných cenných nahrávek, které byste jinak sháněli jen těžko). Samozřejmostí by se v plánu zálohy měly stát všechny dokumenty, které příliš místa nezaberou a u nichž nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

8. Digitální fotky starostí číslo jedna

Při zálohování důležitých souborů a složek věnujte minimálně dvojnásobnou pozornost své sbírce digitálních fotografií. Drtivá většina uživatelů si ještě stále pořádně neuvědomuje, že kdesi uložená změť jedniček a nul je mnohem náchylnější jakémukoliv poškození nebo ztrátě než snímky pečlivě vyskládané ve fotoalbu. Fotky proto zálohujte i na více míst, díky jejich malé velikosti je klidně kromě kopírování na pevný disk nebo domácí server „postaru“ vypalte na DVD médium.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 19

Poslední komentáře Komentáře

Re: Zálohování panet 4.  6.  2009 16:21
Zálohování Karam 4.  6.  2009 15:57
Obnova ze zálohy kvorlicek 21.  3.  2009 6:45
Re: Acronis True Image pan 20.  3.  2009 19:56
Re: Acronis True Image Pavel 19.  3.  2009 21:09
Přidat příspěvek Zobrazit vše