19.  5.  2009    Časopis Jak na počítač

Základy retuše

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V pátém čísle Jak na počítač jsme se podrobněji věnovali tipům a trikům pro úpravy fotografií. Jeden ze článků přinášíme i na webu - prohlédněte si zásahy do fotografií ve větším rozlišení.

Lidé nemají dokonale vyžehlené obličeje a v záběru krásné scénerie se obvykle vyskytuje přebytečný drát, komín nebo cyklista v růžovém dresu. Počítač a šikovný uživatel ale zvládne i takovéto nesnáze.

Odstraňován nedokonalostí v obraze, tedy retušování, by vydalo na samostatnou knihu (a že už jich vyšlo). Základní triky se ale naučíte snadno, pak jde jen o to, kolik času hodláte příslušným úpravám věnovat. Dvě ukázkové retuše v tomto článku zabraly autorovi článku dohromady asi 10 minut, pro začátek ale počítejte s časem o hodně delším. Ukázky byly upraveny v programu Adobe Photoshop, v obou případech by se ale stejného výsledku dalo dosáhnout i s programem Zoner Photo Studio 11 Professional – jen by to nebylo tak pohodlné. Základní retušovací nástroje jsou ve všech podobných programech stejné, ve druhém případě ovšem vše zjednodušilo použití tzv. vrstev.

Když to zaclání

První ukázkový snímek má zajímavou atmosféru žluté a modré kombinace. Co ale dokonalost téměř kýčovité krajinky ruší, jdou dráty elektrického vedení. K jejich odstranění poslouží nástroj nazvaný Klonovací razítko. Kreslí se s ním podobně jako se štětcem, na rozdíl od něj ale nepoužívá stále stejnou barvu – místo toho „nabírá“ části obrazu z místa, které označíte za zdroj, a kreslí právě jimi. Pohyb zdroje může být spojen s pohybem cíle a tak se vzorek neustále mění.
Měkké okraje razítka a pečlivý výběr zdroje umí z obrazu vyretušovat téměř cokoliv. Pozor dejte i na směr okolních vzorů, v případě pole bylo pro dobrý výsledek nutné použít téměř výhradně horizontální tahy, které zachovaly stíny v poli a okraje remízků.

draty1.jpg  draty2.jpg
V krajinářském snímku jsme klonovacím razítkem vyretušovali elektrické vedení (klepnutím na náhled zobrazíte kompletní obrázek)

Jako z katalogu

V případě druhém jsme si vyzkoušeli retuš, která se obvykle používá v modelingu. Naše modelka je sice krásná, ale přirozený vzhled bez make-upu se pro dané účely nehodí. V první se pomocí již známého klonovacího razítka opraví větší vady pleti. Je možné jej použít i pro opravu drobnějších detailů, zde se ale lépe uplatnil jeden z pokročilých nástrojů Photoshopu jménem Retušovací štětec, který zvládne podobné úpravy ještě s menším úsilím.

V další fázi se zvýraznily oči, které prošly zesvětlením bělma, zvýrazněním barvy duhovek a nakonec ještě doostřením. V Photoshopu se uplatnily zmíněné vrstvy, v ZPS je téhož možné dosáhnout pomocí Efektových štětců. Pro celkové zjemnění obrazu posloužila kombinace vrstev s rozostřeným a původním obrazem, která dodala scéně nádech módní fotografie minulého století (podobné úpravy se často nazývají glamour). Vyladěny byly také poměry jasů a stínů. V závěrečné fázi se pomocí vymaskování (částečného výběru) „glamour“ vrstvy odhalily zaostřené oči a také rty, které mají přitáhnout pozornost.

retus1.jpg  retus2.jpg
Jednoduchá a rychlá cesta k idealizovanému portrétu, jejímž cílem bylo zjemnit pleť portrétované osoby (klepnutím na náhled zobrazíte kompletní obrázek)


Nástroje pro retušování, které pracují podobě jako štětec, nabízí i Zoner Photo Studio 11 Professional: odstranění červených očí, klonovací razítko, žehlička (pro vyhlazování struktur, v našem případě pleti) a efektové štětce (umí upravit jas, kontrast, barevnost a ostrost).

zoner.jpg

 



Související články



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře