11.  4.  2011    Ostatní  |  Windows Vista  |  Windows XP  |  Windows 7

Zálohování dat: vyberte si správný program

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Dokumenty jsou často nejcennějším majetkem firem, ale ani domácí uživatele nepotěší ztráta neopakovatelných fotek. Jak správně zálohovat, které funkce potřebujete?

Nejen domácí uživatelé, ale především firmy se bojí ztráty důležitých dat. Ne vždy ale podobné tragédií vhodně předcházejí, ochrana v podobě pravidelného a efektivního zálohování přitom dokáže nejen data navrátit do původní podoby, ale také značně zkrátit čas potřebný pro uvedení systému do opětovného plného provozu.

Pod pojmem zálohování si různí uživatelé představí odlišné techniky. Někomu postačí zkopírování dat ze složky C:\zdroj do C:\kopie, další bude věřit klasice v podobě vypalování na optická média nebo kopírování na vzdálený server. Systém zálohování je samozřejmě zapotřebí přizpůsobit tomu, jak cenná data potřebujete chránit, nicméně základní pravidla zůstávají neměnná.

Prvně zmíněné kopírování mezi složkami na jediném disku představuje velice alibistický přístup, spíše než pro zálohování se hodí k vytvoření dočasné kopie souboru pro případ nechtěných změn. Hlavní problém spočívá v tom, že pokud se poškodí disk, ztratíte jak původní data, tak jejich záložní kopii.

_como2.png
I zdarma dostupné programy mají propracované uživatelské rozhraní, které potěší začínající uživatele

Při zálohování byste tak měli obecně pamatovat na to, že data jsou tím víc v bezpečí, čím „dál“ od zdroje je kopírujete, a tak i kopírování z jednoho pevného disku na druhý ve stejném počítači ztrácí význam v případě krádeže počítače (notebooku), tedy pokud nepoužíváte doplňující šifrování, živelné pohromy apod. Vyplatí se proto data zálohovat na přenosné médium (flash disk, externí disk), ještě lépe například kopírovat na NAS nebo je posílat na důvěryhodný FTP server. Zde vždy věnujte mimořádnou pozornost slovu důvěryhodný!

Není záloha jako záloha

Při zálohování dobře zvažte, jaká data vlastně chcete kopírovat a která z nich jsou pro vás opravdu cenná. Určitě nemá cenu při použití plné zálohy kopírovat velké filmy a hudební alba, která si kdykoliv můžete stáhnout z internetu. Samozřejmostí by se v plánu zálohy měly stát všechny dokumenty, které příliš místa nezaberou a u nichž nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Pokud se rozhodujete, jaký typ zálohy ručně nebo pomocí specializovaného programu zvolit, jako první vás nejspíš napadne již zmíněná úplná záloha, tedy kopírování všech dat technikou 1:1. Jak již její název prozrazuje, jedná se o prosté kopírování všech vybraných souborů a složek do cílového umístění, je přitom jedno, jaké soubory byly kopírovány dříve, jestli se v nich provedly změny apod. Program jednoduše prochází stromovou strukturu a vše zkopíruje do nového umístění, maximálně se vás zeptá, co dělat v případě, že v cíli existuje soubor se stejným názvem.

Pokud pracujete s velkým objemem dat a nechcete se spoléhat na delší úplnou zálohu, nabídne vám pomocnou ruku takzvaná přírůstková záloha (též nazývaná jako inkrementální). Úplná záloha se vytvoří jen jednou, a to hned na začátku, poté další záloha uloží změny oproti ní. V pořadí třetí přírůstková záloha zase uloží změny oproti druhé atd. Výhodou je vysoká rychlost, jakmile ale ztratíte některou část v tomto pomyslném řetízku přírůstkových záloh, nemůžete obnovit ani data z dalších. Dobrým kompromisem, který můžete zvolit, je provádět přírůstkovou zálohu, ale po čase vždy i úplnou.

drive1.jpg
Zálohování diskových oddílů ušetří čas při reinstalaci Windows nebo virové nákaze - jednoduše obnovíte celý systém do původního stavu

Patříte mezi uživatele, kteří pravidelně přeinstalovávají Windows každý rok? Pak vám zálohování celého oddílu dokáže výrazně usnadnit čas při čisté instalaci. Jakmile dokončíte instalaci Windows, přidejte také všechny další běžně používané programy – kancelářský balík, antivir, prohlížeč, správce souborů apod. Pak využijte některého programu pro vytvoření obrazu disku, někteří výrobci jej dodávají přímo s počítačem, z dalších zdarma dostupných zkuste DriveImage XML. Automaticky se vytvoří obraz vašeho „čistého“ systému, příště již nemusíte vše znovu instalovat, ale jednoduše obnovíte data právě z tohoto obrazu.

Nejvyšší čas začít

Zálohovat, nebo synchronizovat? Někdy je synchronizace zařazována přímo do zálohování, rozdíl zde ale je. Při běžném zálohování se data kopírují ze zdrojové složky do cílové, kdežto v případě synchronizace dochází k obousměrné aktualizaci obsahu. Služeb synchronizace výborně užijete například v případě, na nějakém dokumentu pracujete jak přímo v počítači, tak na přenosné flash paměti nebo jiném počítači. Synchronizace pak zajistí, že na obou úložištích budete mít vždy nejnovější verzi, tedy starší data automaticky přepíše novějšími (nebo podle jiného schématu, které si nastavíte). Z online řešení zkuste například populární Dropbox.

Během zálohování důležitých souborů a složek věnujte minimálně dvojnásobnou pozornost své sbírce digitálních fotografií. Drtivá většina uživatelů si ještě stále pořádně neuvědomuje, že kdesi uložená změť jedniček a nul je mnohem náchylnější jakémukoliv poškození nebo ztrátě než snímky pečlivě vyskládané ve fotoalbu. Fotky proto zálohujte i na více míst, díky jejich malé velikosti je klidně kromě kopírování na pevný disk nebo domácí server „postaru“ vypalte na DVD médium.

Stará počítačová pravda říká, že jsou jen dvě skupiny lidí. Ti, kteří zálohují, a ti, kdo teprve zálohovat budou. Tento komentář přesně vystihuje přístup většiny uživatelů k zálohování, jelikož zpravidla o ně příliš nejeví zájem do doby, než o cenná data přijdou. Pokud ještě nezálohujete, je nejvyšší čas začít!

Jaké techniky zálohování používáte vy osobně a které funkce po zálohovacích nástrojích požadujete? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 15

Poslední komentáře Komentáře

Zálohování Tomáš 16.  10.  2012 23:27
zálohování pro úplné začátečníky a běžné uživatele Jan Polívka 13.  9.  2012 10:55
SugarSync bonus Tom 17.  4.  2011 10:51
Second Copy tralalak 11.  4.  2011 23:17
Re: Windows zalohovani tomcat5a 11.  4.  2011 18:34
Přidat příspěvek Zobrazit vše