11.  9.  2011    Vyzkoušejte  |  Ostatní

Zim: Konečně pořádné poznámky v počítači

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Neslouží vám paměť? Zapomínáte? Vyzkoušejte chytrý poznámkovník Zim, který vám pomůže zorganizovat si plány, nápady nebo myšlenky.

Program Zim po úspěšném stažení nainstalujte zcela běžným způsobem. Jedinou zajímavostí tohoto procesu je výběr mezi klasickou instalací a přenosnou (portable) verzí. My se budeme věnovat první variantě. Při prvním spuštění je možné nastavit složku, do které se budou poznámky ukládat (klidně ponechejte výchozí volbu), a název prvního „sešitu“ s poznámkami. Program umí vést více paralelních sešitů s různými názvy.

_01_67385_Cerny.jpg
Výběr typu instalace v jednoduchém a rychlém průvodci

Základní práce s poznámkami

Okno Zim je rozdělené na čtyři základní části. Nahoře naleznete panely nástrojů, vlevo navigaci pro jednotlivé poznámky a v levé střední části pak samotnou poznámku. Již při jejím otevření do ní můžete psát, stejně jako například ve Wordu. Pro základní formátování textu slouží jednak tlačítka StrongStrike, jednak v horním roletovém menu položka Format.

Nemusíte samozřejmě vkládat pouze text. Stejně jednoduchá je také práce s obrázky. V nabídce Insert stačí klepnout na položku Image, najít na disku vhodný obrázek a volbu potvrdit klenutím na tlačítko Otevřít. Pokud chcete změnit rozměry snímku, klepnete na něj v poznámce pravým tlačítkem a zvolíte položku Edit Properities. V následném dialogovém okně jen nastavíte novou velikost.

_02_06_67385_Cerny.jpg
Tvorba poznámek a jejich následná úprava

Jistě si nevystačíte s jednou jedinou stránkou poznámek. Zim nabízí možnost tvorby jednak podřízených poznámek (např. jednotlivých receptů v kuchařce) a jednak těch, které jsou na úrovni nejvyšší (např. předměty ve škole – chemie, biologie, fyzika). Tvorba nové poznámky je velice jednoduchá. Pro poznámku nejvyšší úrovně klepněte pravým tlačítkem kamkoli do levého menu a zvolte New Page. Pokud chcete vytvořit podřízenou poznámku, klepněte pravým tlačítkem na „mateřský záznam“ a zvolte New Sub Page. Pak již jen stačí zadat název nové poznámky a klepnout na tlačítko Budiž.

Vyhledávání v poznámkách

K dispozici máte dva základní režimy vyhledávání. První prohledává všechny poznámky a jako výsledek své činnosti vrací seznam poznámek, kde se dané hledané slovo či sousloví vyskytují. V menu Search vyberte položku Search, vyplňte políčko s textem a klepněte na tlačítko Hledat. Výsledkem je seznam nalezených stránek s hledaným slovem doplněný o tzv. skóre. Skóre poskytuje informaci o tom, jak často a na jak významných místech se dané slovo v poznámce vyskytuje. Čím vyšší je, tím hojnější je výskyt hledaného slova v poznámce. Klepnutím na název poznámky se vám daná stránka ihned zobrazí.

_03_.jpg
Vyhledávání v poznámkách

Druhou možností je prohledávání aktuálně otevřené poznámky podobně jako například v dokumentu Wordu. V menu Search zvolte Find a ve spodní části obrazovky se vám zobrazí políčko. Do něj je možné vložit hledané slovo či frázi a pomocí šipek přecházet mezi jednotlivými výskyty daného slova. Vyhledávání spustíte také univerzální zkratkou Ctrl + F.

Další užitečnou funkcí je práce s kalendářem – k jednotlivým dnům je možné připojovat poznámky a využívat tak Zim jako elektronický diář. Tuto část poznámek je možné zapnout klepnutím na ikonu kalendáře a vybráním daného dne. Pak již můžete postupovat jako při tvorbě obyčejných poznámek.

Tip navíc: Nezapomeňte, že pokud chcete mít poznámky neustále u sebe, můžete si vybrat při instalaci přenosnou portable verzi a tu nainstalovat na flash disk. Zim pak budete mít uložený na něm a můžete jej používat kdekoli, bez nutnosti instalace na počítač.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 12

Poslední komentáře Komentáře

ja pouzivam textaky em 27.  9.  2011 6:50
Re: Nejde spustit Champion 17.  9.  2011 13:05
V reálném světě nepoužitelné DuckDaffy 13.  9.  2011 22:58
Re: Nejde spustit Steve 13.  9.  2011 20:22
zim CQ 13.  9.  2011 12:02
Přidat příspěvek Zobrazit vše