24.  8.  2010    Excel

Zkraťte dlouhé postupy díky makrům v Excelu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Díky makrům si můžete výrazně usnadnit práci a také složitější operace provést jediným klepnutím myší. Makra stačí zaznamenat a poté libovolně spouštět. Jak na jejich vytvoření v Excelu?

 

Díky takzvaným makrům si nejen v Excelu, ale také dalších aplikacích, můžete výrazně ušetřit práci, dokážou totiž vykonávat často opakované kroky za vás. Zaznamenáním makra si můžete sekvenci příkazů nahrát za sebou, jako když nahráváte pořad v televizi na video, a příště stačí pouze makro spustit a všechny příkazy se provedou stejně jako při záznamu. Makro lze také spouštět pomocí nastavené klávesové zkratky. Tak můžete mít snadno přístup k nejpoužívanějším makrům. Jak na to v Excelu 2007?

 1. Spusťte Excel a otevřete nějaký sešit, v němž provedete záznam makra.
 2. Ve stavovém řádku vlevo klepněte na ikonu makra. Pokud jste makro v Excelu ještě nevytvářeli a ikonu zde nemáte, pak přejděte na kartu Zobrazení a zcela vpravo stiskněte tlačítko Makra. V rozevřené nabídce vyberte příkaz Záznam makra.
  obr1.jpg
  Ikona pro záznam makra ve stavovém řádku Excelu
 3. V otevřeném dialogu do pole Záznam makra napište název, který se má zobrazit v seznamu maker. Název nesmí obsahovat žádné mezery (použijte například podtržítka), ale může obsahovat diakritiku.
 4. V části Klávesová zkratka dopište do pole klávesu, kterou budete v kombinaci s klávesou Ctrl makro spouštět.
 5. V poli Popis můžete funkci makra blížeji popsat, není to však třeba. Záznam makra spustíte stisknutím tlačítka OK.
  obr2.jpg
  Vyplňte základní informace o makru
 6. Nyní je záznam makra spuštěný a cokoliv provedete, kamkoliv klepnete, se zaznamená. Proveďte sekvenci příkazů – například formátování tabulky, nebo vyhodnocení tabulky do grafu a podobně.
 7. Jakmile skončíte s příkazy, klepněte ve stavovém řádku na ikonu pro zastavení makra.
  obr3.jpg
  Ikona pro zastavení makra ve stavovém řádku
 8. Makro spustíte kdykoliv stisknutím klávesové zkratky. K seznamu maker se dostanete také stisknutím tlačítka Makra zcela vpravo na kartě Zobrazení. V nabídce zvolte příkaz Zobrazit makra. V zobrazeném dialogu můžete makra upravovat, přejmenovávat nebo měnit klávesové zkratky, které je spouštějí.Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře