29.  10.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

ZoneAlarm Free Firewall: Braňte se před útočníky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud hledáte zdarma dostupný firewall, můžete vyzkoušet populární ZoneAlarm Free Firewall. Jaké možnosti jeho grafické rozhraní nabízí a jak ho ovládat?

Osobní firewally nalézají uplatnění zpravidla v domácnostech uživatelů rozličné počítačové gramotnosti. Protože se tím pádem nejedná o produkt zaměřený na úzkou cílovou skupinu, měl by nabízet funkce pro všechny – jednoduchou obsluhu a intuitivní nastavení pravidel pro uživatele nepříliš znalé, pokročilou skupinu pak uspokojí detailním nastavením portů, protokolů, důvěryhodných počítačů apod. Firewall ZoneAlarm 2012 Free nabízí snadno ovladatelné rozhraní s rychlou změnou základních nastavení, je vhodný hlavně pro začínající uživatele.

Pokud během instalace tohoto oblíbené antiviru zdarma necháte zvolené výchozí nastavení, dojde ke změně domovské stránky prohlížeče a instalaci toolbaru ZoneAlarm. Doporučujeme proto následovat možnost Custom install, kde si přidání těchto dodatečných komponent můžete upravit, případně je zcela deaktivovat. Součástí úvodního průvodce je také možnost volby mezi učícím se režimem (konfigurace bezpečnostních nastavení na základě automatické analýzy) a ruční kontrolou jednotlivých aplikací.

z1.png
Přehled bezpečnostních komponent a jejich stavu

Jak se již v případě ZoneAlarmu stalo nepsaným pravidlem, poskytuje spolehlivou ochranu především těm uživatelům, kteří se nehodlají prodírat zdlouhavým a krkolomným nastavením různých rozšiřujících parametrů – pokud nechtějí, nemusejí provádět žádnou dodatečnou konfiguraci. Aplikace rozdělí síťová připojení do různých zón, u nichž je nastaven stupeň důvěryhodnosti, a podle této kategorizace probíhá blokování či povolování požadavků.

Tím, že se firewall ptá uživatele, jak má se kterým spojením naložit, dochází k budování sady pravidel bezpečného připojení. Není těžké uhodnout, že správná pravidla jsou alfou a omegou nastavení osobního firewallu, protože přílišná restrikce může zamezit přístupu k některým službám. Důležité je pamatovat na to, že osobní firewall v počítači nachází svůj význam i v případě, že již máte aktivován firewall na svém routeru/bráně připojení k internetu, dokáže vás totiž ochránit i před cílenými vnitřními útoky.

U základních typů bezpečnostních zón (důvěryhodná Trusted a veřejná Public) pomocí na sobě nezávislých jezdců můžete určit odpovídající zabezpečení ze tří úrovní ochrany. V pokročilých možnostech naopak nechybí například aktivní blokování úprav v hosts souboru, který sice zajišťuje obejití DNS překladem adres na IP ekvivalenty pomocí statického seznamu, nicméně bývá často zneužíván různým malwarem. Z oblasti proaktivní obrany máte možnost dále využít ARP ochranu, povolit VPN protokoly a samozřejmě také deaktivovat či zapnout výchozí firewall Windows.

z2.png
Sumář komunikace, která proběhla, včetně všech detailů

Jakmile v hlavním okně následujte odkaz Program secured, vypíše program seznam aplikací, pro které jsou definovaná jednotlivá komunikační pravidla. Při výběru konkrétní aplikace z tohoto výpisu můžete prozkoumat detaily, samozřejmě nechybí ani možnost úpravy pravidla výběrem jednoho ze tří typů (Allow, Deny, Ask). Podobně také sekce Access attempts blocked informuje o veškeré proběhnuvší komunikaci a sumarizuje potenciálně nebezpečné akce.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 23

Poslední komentáře Komentáře

Re: zonealarm petr koutny 6.  11.  2012 15:57
Re: firewall - nesmysl petr koutny 6.  11.  2012 15:56
Re: zonealarm jarda x 6.  11.  2012 13:29
firewall - nesmysl paja ce 6.  11.  2012 10:06
Re: Chyba v nadpise paja ce 6.  11.  2012 10:03
Přidat příspěvek Zobrazit vše