1. Využívejte vhodné struktury složek
Podle toho, jak rozsáhlou sbírku MP3 souborů máte, byste měli volit jejich ukládání do vhodné struktury složek. Systém Windows vám nabídne jednu hlavní složku pro hudbu, jak v XP, tak pozdějších verzích ji najdete ve složce se svým profilem. Pokud máte na disku pár alb, stačí je v podobě jednotlivých složek zkopírovat buď do tohoto, nebo jiného umístění, v případě rozsáhlejší sbírky se ale vyplatí roztřídění například podle žánru, vytvoření zvláštních složek pro jednotlivé interprety apod.
2. Sdílená hudba v NAS nebo na síťovém disku
Oblibě se těší umístění hudby na samostatný disk (nebo diskový oddíl), kde hudba přežije i reinstalaci systému, stejné pravidlo platí také v případě uložení v NAS, odkud je snadno dostupná i ostatním uživatelům. Pokud navíc máte hudbu, kterou nechcete znovu shánět a rádi byste ji zálohovali, může NAS poskytnout automatické zrcadlení na druhý disk, pokud je touto funkcí vybaven. Mezi výhody patří i přístup bez zapnutého počítače, na kterém by hudba jinak byla sdílená.
3. Jak rychle najít album v MP3
Pokud chcete hudební sbírku v MP3 rozšířit o nové album, je nejpohodlnější cestou stažení z internetu, i když máte originál na CD – vyhledání a stažení v dostatečné kvalitě je často rychlejší než ukládání audio stop. Stále více stoupá obliba stahování prostřednictvím Rapidshare (samozřejmě ale můžete sáhnout po některé z populárních P2P sítí), pro nalezení jakékoliv hudby vystačíte s libovolným vyhledávačem. Podrobné návody na toto téma najdete v dřívějších tipech Jak na stahování pomocí Rapidshare.com a Jak stáhnout zakázaná data.
4. Využívejte tagy
Drtivá většina hudebních alb, která stáhnete z internetu, má již vyplněné takzvané tagy pro každou skladbu. Ve finále tedy přímo v přehrávači nebo specializovaném správci hudby vidíte detaily, mezi nimiž nechybí přesný název skladby, alba, interpreta, žánru apod. Abyste mohli přidat tyto údaje také k vlastním nebo dosud neoznačeným skladbám, vznikla celá řada specializovaných nástrojů. Vyzkoušejte například populární Mp3tag.
5. Jak na vlastní playlisty
Podobně jako tomu je v případě zmíněných tagů, obsahují alba zpravidla pro jednotlivé skladby takzvané playlisty, tedy seznamy pro pořadí přehrávání. Pro přehrání pak stačí v přehrávači otevřít tento playlist a skladby se načtou automaticky. Chcete-li si playlisty upravit nebo snadno vytvořit vlastní (například pro přehrání oblíbených skladeb bez jejich kopírování do zvláštní složky), použijte k tomu například oblíbený prográmek Winamp Playlist Creator, který je určen především pro Winamp.
6. Používejte oblíbený přehrávač
Vyberte si přehrávač, který vám osobně vyhovuje, ať už jde o Winamp, foobar nebo výchozí Windows Media Player. Výhodou pro organizaci a pohodlnější poslech MP3 samozřejmě je, pokud přímo přehrávač zvládá třídění hudby do kategorií a vytváření vlastních knihoven, nebudete tak závislí na dalších programech, které by to obstarávali. Samozřejmě ale stále platí, že namísto logické struktury knihoven můžete využívat přesného třídění pomocí struktury složek.
Přehrávače jsou dostupné v řadě verzí a provedení, zapátrejte také po podpoře vlastních knihoven
7. Vyzkoušejte specializované programy
Pokud je vaše hudební sbírka rozházená v různých složkách a potřebujete ji setřídit systematicky pomocí specializovaného programu, můžete vyzkoušet některý ze zdarma dostupných nástrojů. Mezi nejoblíbenější patří napříkladMusic Collection.
Kolik hudebních souborů na disku spravujete vy a jaký postup pro to používáte? Podělte se s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.