7.  6.  2009    Ostatní

Zorganizujte MP3 a vyhněte se zmatku

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Snad každý má na svém disku alespoň jednu „empétrojku“, při větším počtu je již potřeba myslet na dobrou organizaci. Přinášíme rychlé tipy právě z této kategorie.

1. Využívejte vhodné struktury složek

Podle toho, jak rozsáhlou sbírku MP3 souborů máte, byste měli volit jejich ukládání do vhodné struktury složek. Systém Windows vám nabídne jednu hlavní složku pro hudbu, jak v XP, tak pozdějších verzích ji najdete ve složce se svým profilem. Pokud máte na disku pár alb, stačí je v podobě jednotlivých složek zkopírovat buď do tohoto, nebo jiného umístění, v případě rozsáhlejší sbírky se ale vyplatí roztřídění například podle žánru, vytvoření zvláštních složek pro jednotlivé interprety apod.

2. Sdílená hudba v NAS nebo na síťovém disku

Oblibě se těší umístění hudby na samostatný disk (nebo diskový oddíl), kde hudba přežije i reinstalaci systému, stejné pravidlo platí také v případě uložení v NAS, odkud je snadno dostupná i ostatním uživatelům. Pokud navíc máte hudbu, kterou nechcete znovu shánět a rádi byste ji zálohovali, může NAS poskytnout automatické zrcadlení na druhý disk, pokud je touto funkcí vybaven. Mezi výhody patří i přístup bez zapnutého počítače, na kterém by hudba jinak byla sdílená.

3. Jak rychle najít album v MP3

Pokud chcete hudební sbírku v MP3 rozšířit o nové album, je nejpohodlnější cestou stažení z internetu, i když máte originál na CD – vyhledání a stažení v dostatečné kvalitě je často rychlejší než ukládání audio stop. Stále více stoupá obliba stahování prostřednictvím Rapidshare (samozřejmě ale můžete sáhnout po některé z populárních P2P sítí), pro nalezení jakékoliv hudby vystačíte s libovolným vyhledávačem. Podrobné návody na toto téma najdete v dřívějších tipech Jak na stahování pomocí Rapidshare.com a Jak stáhnout zakázaná data.

4. Využívejte tagy

Drtivá většina hudebních alb, která stáhnete z internetu, má již vyplněné takzvané tagy pro každou skladbu. Ve finále tedy přímo v přehrávači nebo specializovaném správci hudby vidíte detaily, mezi nimiž nechybí přesný název skladby, alba, interpreta, žánru apod. Abyste mohli přidat tyto údaje také k vlastním nebo dosud neoznačeným skladbám, vznikla celá řada specializovaných nástrojů. Vyzkoušejte například populární Mp3tag.

5. Jak na vlastní playlisty

Podobně jako tomu je v případě zmíněných tagů, obsahují alba zpravidla pro jednotlivé skladby takzvané playlisty, tedy seznamy pro pořadí přehrávání. Pro přehrání pak stačí v přehrávači otevřít tento playlist a skladby se načtou automaticky. Chcete-li si playlisty upravit nebo snadno vytvořit vlastní (například pro přehrání oblíbených skladeb bez jejich kopírování do zvláštní složky), použijte k tomu například oblíbený prográmek Winamp Playlist Creator, který je určen především pro Winamp.

6. Používejte oblíbený přehrávač

Vyberte si přehrávač, který vám osobně vyhovuje, ať už jde o Winamp, foobar nebo výchozí Windows Media Player. Výhodou pro organizaci a pohodlnější poslech MP3 samozřejmě je, pokud přímo přehrávač zvládá třídění hudby do kategorií a vytváření vlastních knihoven, nebudete tak závislí na dalších programech, které by to obstarávali. Samozřejmě ale stále platí, že namísto logické struktury knihoven můžete využívat přesného třídění pomocí struktury složek.

winamp.png
Přehrávače jsou dostupné v řadě verzí a provedení, zapátrejte také po podpoře vlastních knihoven

7. Vyzkoušejte specializované programy

Pokud je vaše hudební sbírka rozházená v různých složkách a potřebujete ji setřídit systematicky pomocí specializovaného programu, můžete vyzkoušet některý ze zdarma dostupných nástrojů. Mezi nejoblíbenější patří napříkladMusic Collection.

Kolik hudebních souborů na disku spravujete vy a jaký postup pro to používáte? Podělte se s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 38

Poslední komentáře Komentáře

Re: ruční uspořádávání ? Tenisák 14.  6.  2009 12:09
Re: ruční uspořádávání ? VfB 9.  6.  2009 7:26
Re: ruční uspořádávání ? VfB 9.  6.  2009 7:19
Winamp all the way puk 8.  6.  2009 22:12
Re: ruční uspořádávání ? JeCh 8.  6.  2009 12:29
Přidat příspěvek Zobrazit vše