14.  9.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Zpřehledněte své myšlenky, plány a projekty diagramem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Znázornění myšlenkových pochodů, propojování ekonomických subjektů, zobrazení návaznosti projektů a mnoho dalšího lze ukázat prostřednictvím diagramů z programu Dia.

Představení plánování, návrhů či spojení je ideální, doložíte-li jej nějakým grafickým podkladem – diagramem. Program s prostým názvem Dia, který můžete používat jak pod Windows, tak pod operačními systémy Linux a Mac OS X, nabízí snadnou tvorbu diagramů, které sice neoplývají výrazným grafickým kouzlem, ale za to je můžete vytvářet zcela zdarma.

Velkým přínosem pro méně zkušené uživatele a neangličtináře je, že program je kompletně v českém jazyce. Navíc ve velmi kvalitním a zdařilém překladu, takže nebudete tápat v žádných nepřeložených či špatně přeložených úsecích.

Po spuštění aplikace dojde k zobrazení jejího hlavního okna, které je rozčleněno do třech základních částí – panelu nástrojů, seznamu objektů a pole pro jejich skládání a tvorbu diagramů. Celý kreační proces spočívá v jednoduchém přetahování myší objektů na levé straně do návrhového pole napravo.

sshot-1.png
Přehledné rozhraní programu Dia

Stačí vybraný čtverec, kruh či mnohoúhelník chytit stiskem levého tlačítka myši a za jeho neustálého držení přenést do pole tam, kam jej chceme umístit. Okamžitě po vložení dojde k nabídnutí upravení velikosti, polohy či přilepení k jinému objektu (např. šipce, přímce atd.), čímž se lépe vytvoří efekt propojenosti, závislosti apod.

Výběr schématu

Přestože grafická podoba vkládaných objektů není nikterak oslňující, nabízí Dia alespoň jejich velice pestrý výběr. Stačí kliknout na šipku pro rozbalení nabídky nad seznamem objektů a v ní vybrat položku Ostatní listy. Zde už naleznete na třicet různých souborů ikonek, obrazců a objektů, které jsou převážně rozděleny podle oboru či účelu.

sshot-2.png
Základní grafické prvky pro tvorbu diagramu

Jsou tu položky typu kybernetiky, stavebnictví, elektrického obvodu, chemického zařízení či logických obvodů či liniových schémat, takže si na své přijde skutečně každý. Do většiny těchto objektů lze vkládat vlastní popisky či je pojmenovávat. Můžete je rovněž propojovat pomocí jedné sady šipek, linií, křivek a dalších.

Praktický výstup

Vytvořené diagramy můžete buď přímo vytisknout, nebo exportovat do vybraného souborového formátu tak, abyste s nimi mohli dále pracovat, editovat je a upravovat v nějakém jiném programu. Nebo je jen jednoduše přenesli do jiného počítače a měli zaručenu kompatibilitu.

sshot-3.png
Dialog pro export hotového diagramu

K exportování se dostanete přes nabídku Soubor a položku Exportovat. V nově otevřeném okně vyberete cílovou složku, pojmenujete svůj výtvor a dole zvolíte z dlouhé řady různých formátů, mezi nimiž nechybí většina rozšířených grafických formátů, ale třeba i PDF nebo speciality pro různé prezentační programy.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře