1.  4.  2010    Windows 7

Zvládněte miniaplikace ve Windows 7

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Také ve Windows 7 najdete podporu takzvaných miniaplikací, chytrých gadgetů na pološe. Poradíme vám, jak na rozdíly oproti Vistě a detailní správu jednotlivých z nich.

Oproti předchozímu systému Windows Vista byla v nové verzi Windows 7 odstraněna aplikace nazvaná Postranní panel, který sloužil jako centrum nejpoužívanějších funkcí a dalších doplňků. Uživatel jej měl stále na obrazovce a obsažené miniaplikace viděli bez toho, aby musel minimalizovat nebo zavírat ostatní okna. Ve Windows 7 tyto takzvané miniaplikace zůstávají, avšak již nejsou ukotveny v Postranním panelu, ale je možné je libovolně umisťovat přímo v zobrazení plochy.

Ve výchozím nastavení na ploše nenajdete žádné miniaplikace zobrazené, nicméně můžete libovolné z předpřipravených přidat velice jednoduše. Stačí, abyste klepli pravým tlačítkem myši do volné oblasti plochy a ze zobrazené nabídky zvolili příkaz Miniaplikace. Automaticky se tak otevře okno s nabídkou miniaplikací, libovolnou z nich lze na plochu jednoduše umístit technikou táhni a pusť.

miniap.png
Výběr miniaplikací ve Windows 7

Které miniaplikace mi Windows 7 nabídnou?

Ihned po instalaci systému Windows 7 máte k dispozici několik výchozí miniaplikací, které si můžete snadno a rychle přetáhnout na plochu. Ptáte se, k čemu jednotlivé z nich slouží? Zde je stručný přehled a popis:

  • Kalendář – jednoduchý kalendář, který zobrazuje aktuální datum.
  • Hodiny – miniaplikace určená pro práci s časem. Dovoluje nastavit a zobrazit hned několik hodin, například v různých časových pásmech a v odlišných grafických provedeních. Na výběr máte k dispozici celkem sedm odlišných variant zobrazení jednotlivých hodin.
  • Měřič CPU – po přidání této miniaplikace získáte základní přehled o vytížení procesoru a zaplnění operační paměti. Jedná se o „tachometrové“ zobrazení, které doplňuje přesný údaj v podobě procent.
  • Měna – dovoluje přepočítávat hodnotu financí mezi různými měnami podle aktuálního kurzu. K dispozici jsou všechna důležitá platidla a platné kurzy jsou získávány online přímo z internetu.
  • Obrázková skládanka – kdo by neznal klasickou „Patnáctku“, tedy hru, kde je zapotřebí uspořádat čísla od jedné do patnácti přesouváním původně promíchaných částí. Obrázková skládanka je obdoba běžné „Patnáctky“, nicméně tentokráte v líbivější grafické podobě, kde můžete skládat obrázek. K dispozici je přitom několik různých předdefinovaných vizuálních motivů.
  • Prezentace – jednoduchá miniaplikace dovolující automatické promítání vybraných obrázků.
  • Počasí – okamžitá předpověď počasí přímo na uživatelově ploše Windows 7.

Jak rychle zobrazit miniaplikace?

Miniaplikace jsou zpravidla zobrazeny pod aktuálně otevřenými okny, a tak se na ně musíte přepnout. Abyste k tomu nemuseli využívat minimalizaci oken pomocí myši, stiskněte na klávesnici klávesovou zkratku Win + Mezerník. Všechny miniaplikace se okamžitě přenesou do popředí a překryjí do té doby výše zobrazená okna.

Pokud si přejete jen málo využívanou miniaplikaci odebrat, klepněte na její ikonu v dialogu s jejich seznamem pravým tlačítkem myši, čímž se otevře přidružená místní nabídka. Vyberte příkaz Odinstalovat a miniaplikace bude automaticky odebrána. Odebrání miniaplikace je přitom nejčastěji hlavně z důvodu přehlednosti a uspořádání těch dostupných, nemusíte se totiž bát, že by vám zabíraly příliš místa na disku nebo jakkoliv vytěžovaly systém.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 4

Poslední komentáře Komentáře

Miniaplikace kalendář ivoš 18.  7.  2010 23:56
ehm Milan 11.  5.  2010 7:39
Postranny panel - sidebar w3r1k 4.  4.  2010 13:05
Skor WIN + G matkoyy 1.  4.  2010 10:51
Přidat příspěvek Zobrazit vše