4.  7.  2006    Windows XP

Jak na ploše zobrazit oblíbenou fotografii

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Máte na pevném disku uloženou oblíbenou fotografii, kterou byste chtěli mít stále na očích? Upravte si ji v libovolném grafickém editoru a upravený obrázek si nastavte jako pozadí pracovní plochy.

1Pokud potřebujete upravit velikost vybraného obrázku, můžete k tomu použít například program IrfanView, o kterém jsme psali v JNP 3/05 a 4/05. Máte-li IrfanView na počítači nainstalován, měli byste zástupce pro jeho spuštění najít v nabídce Start, Programy, IrfanView. 2V horní části okna programu klepněte na tlačítko Otevřít, vyhledejte požadovaný obrázek a stiskněte tlačítko Otevřít. Následně přejděte do nabídky Obrázek, kde klepněte na položku Změnit velikost/rozlišení. 3Z nabídky Standardní velikosti můžete vybrat některou z nabízených možností, které jsou pro naše potřeby jako dělané. Jestliže chcete zadat vlastní velikost obrázku, zvolte možnost Nastavit novou velikost a do políček Šířka a Výška zadejte zvolené hodnoty. Poté stiskněte tlačítko OK a upravený obrázek uložte. 4Na volné místo na ploše klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Vlastnosti. Zobrazte kartu Pozadí a v dolní části okna stiskněte tlačítko Procházet. 5Otevře se nové okno, ve kterém přejděte do vybrané složky a na fotografii, kterou chcete použít jako pozadí, poklepejte levým tlačítkem myši. Vybraný obrázek se automaticky zobrazí v seznamu Tapeta. 6Klepnutím na obrázek se v horní části okna zobrazí jeho náhled. Z nabídky Zobrazit vyberte možnost Na střed – tím se fotografie automaticky umístí do středu obrazovky. Pokud jsou rozměry fotografie menší, než je rozlišení obrazovky, pak se prostor kolem obrázku vyplní vybraným vzorkem. 7Pro změnu nastavení vzorku stiskněte tlačítko Vzorek. V otevřeném okně v seznamu označte požadovaný vzorek a stiskněte tlačítko OK. Navrátíte se do okna Obrazovka, kde v náhledovém okénku zkontrolujte provedené nastavení. 8Pokud jste s výsledkem spokojeni, stiskněte tlačítko OK. Dojde k uložení provedeného nastavení a uzavření tohoto okna.
TIP: Nezapomeňte, že umístěním fotografie nebo jakéhokoliv jiného obrázku na plochu snížíte výkon vašeho počítače. Zatímco na silných počítačích je snížení výkonu takřka nepozorovatelné, na počítačích se slabší konfigurací můžete pocítit výrazný výkonnostní pokles.
TIP: Pokud se vám některý vzorek ve stejnojmenném okně líbí, ale přáli byste si jej trochu upravit, označte jej v seznamu klepnutím levým tlačítkem myši a stiskněte tlačítko Upravit vzorek.
TIP: Jestliže na počítači nepracujete s grafikou, je zbytečné používat 24 nebo 32bitovou barevnou hloubku, kterou mají mnozí uživatelé nastavenou. I při 16bitové barevné hloubce vypadají fotografie poměrně dobře a navíc snížením kvality barev dojde ke zvýšení výkonu počítače. Pro změnu nastavení stačí v okně Obrazovka přejít na kartu Nastavení, z nabídky Barvy vybrat možnost High Color (16 bitů) a stisknout tlačítko OK.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře