Jakub Podlucký

Sledujte Živě.cz na Facebooku
Windows XP

Vytvoření zástupce pro vypnutí počítače

Chcete-li ve výchozím nastavení Windows 98 provést restart nebo vypnutí počítače, můžete k tomu použít buď klávesovou kombinaci levý Alt + F4 nebo přejít do nabídky Start | Vypnout a požadovanou akci vybrat ze zobrazeného seznamu. Zdá se vám tento postup nepraktický? Vytvořte si speciální zástupce a vybrané akce bude možné provést pouhým poklepáním myší.

19.  9.  2007 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jak zvýšit výkon pevného disku

Máte pocit, že načítání dat z pevného disku trvá oproti dřívějšku dlouhou dobu? To může spočívat ve vysoké fragmentaci souborů, která vzniká při mazání a zápisu nových dat na pevný disk počítače. Pevný disk však snadno můžete přepnout na zapomenutý plný výkon – stačí provést jeho defragmentaci .

17.  9.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Hromadná korespondence ve Wordu

Podstatou hromadné korespondence je hlavně vložení adres příjemců na obálky. Adresy lze uložit v samostatném souboru. Nemusíte tak vytvářet několik kopií obálek či dopisů podle počtu jmen, ale jen jeden dokument, ve kterém se budou konkrétní údaje podle potřeby zaměňovat.

12.  9.  2007 | Jakub Podlucký | 1

Excel

Jak pracovat se scénáři

Potřebujete v  Excelu rychle změnit data v buňkách? Využijte skvělé funkce scénářů . Scénáře slouží pro modelování a jsou významným nástrojem pro simulaci možných stavů.

10.  9.  2007 | Jakub Podlucký

Jak si udržet přehled v CD a DVD

Jak si udržet přehled v CD a DVD

Také si již nepamatujete názvy a obsahy CD ve vaší sbírce? Určitě se vám bude hodit nástroj MediaBox , pomocí něhož si můžete snadno vytvořit databázi obsahu všech vašich CD a DVD. Vyhledání toho pravého média s potřebným obsahem pak bude otázkou několika vteřin.

5.  9.  2007 | Jakub Podlucký

Powerpoint

Jak pracovat se snímky

Vytvoření kvalitní prezentace v  Powerpointu vyžaduje nejen cit, ale i znalosti. Důležitým krokem na cestě k úspěšným prezentacím je umění využívat různých nástrojů pro práci se snímky.

3.  9.  2007 | Jakub Podlucký

Outlook

Jak na kontakty z příchozích e-mailů

Složka Kontakty v Outlooku je adresář e-mailů a úložiště informací o osobách, se kterými chcete komunikovat. Vytvářet nové kontakty můžete jednoduše na základě příchozích e-mailů. Ke každému kontaktu pak můžete vytvořit nejen e-mail, ale i koncept dopisu v prostředí Wordu .

29.  8.  2007 | Jakub Podlucký | 2

Internet

Jak si vytvořit jednoduchou webovou stránku

Máte chuť vytvořit si vlastní webové stránky, ale nechce se vám učit jazyk HTML ? Žádný problém – stačí si nainstalovat program BlueVoda Website Builder , pomocí něhož vytvoříte jednoduché webové stránky podobně jako dokument ve Wordu .

27.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Ostatní

Jak utišit počítač

Také jste si všimli, že váš počítač je zdrojem hluku, který dokáže znepříjemnit poslech hudby nebo sledování filmů? Nemusíte dělat žádné kompromisy, stačí za malý peníz vylepšit hlavně chlazení jeho součástí.

22.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Ostatní

Jak uložit obsah obrazovky

Zobrazil vám program hlášení, které byste chtěli uložit a použít jej pro pozdější řešení daného problému? Pro jednoduché snímání obrazovky můžete použít klávesovou kombinaci s použitím libovolného grafického programu, pro pokročilejší ukládání obrázků doporučujeme použít speciální nástroj ScreenShots .

20.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Ostatní

Jak vytvořit zajímavě zdeformovanou fotografii

Máte na pevném disku uložené fotografie, se kterými byste si chtěli užít trochu legrace? Nainstalujte si do počítače zajímavý nástroj AnmanieSMP , pomocí něhož můžete vybrané fotografie (zejména portréty) zdeformovat k nepoznání. Z provedených úprav je navíc možné vytvořit krátkou videosekvenci ve formátu AVI .

15.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Windows XP

Jednoduchá aktualizace dokumentů

Pokud kromě domácího počítače pracujete i na jiném počítači, pak určitě dobře víte, jak těžké může být uchovat soubory na hlavním počítači aktualizované – se všemi změnami, které jste v nich provedli i na ostatních počítačích. To vám může usnadnit funkce Aktovka , která je součástí Windows 98 .

13.  8.  2007 | Jakub Podlucký | 1

Excel

Jak na logické funkce

Při vytváření tabulek v  Excelu narazíte nejen na numerické výpočty, ale také na testování hodnot pomocí logických funkcí. Typickým příkladem je funkce KDYŽ , která vrátí určitou hodnotu podle toho, zda je zadaná podmínka vyhodnocena jako pravdivá či nepravdivá.

8.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Jak sledovat změny

Někdy nastanou situace, kdy potřebujete, aby do vytvářeného dokumentu ve Wordu vložili vaši spolupracovníci své připomínky. Funkce Sledování změn je v dokumentu vyznačí odlišně od původního textu a vy se můžete rozhodnout, zda je přijmete či nikoliv.

6.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Windows XP

Nastavení sdílení ve Windows XP

Chtěli byste ostatním uživatelům počítače zpřístupnit vybrané soubory uložené ve vašich osobních složkách, případně máte počítač zapojený do sítě a přejete si, aby byly určité složky přístupné i z ostatních počítačů? Není nic jednoduššího, stačí provést správné nastavení sdílení .

3.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Powerpoint

Jak vyrobit textové efekty

Jak v prezentaci v  PowerPointu zvýraznit část textu? Na výběr máte několik formátovacích prvků a textových efektů, které oživí prezentaci pomocí objektů WordArt . Ty dodají vašemu textu pomocí prostorových, zešikmených či roztažených efektů grafický nádech.

15.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Outlook

Jak na složku výsledků hledání

Pokud v  Outlooku často hledáte stejný typ e-mailů, můžete si usnadnit práci a použít složku výsledků hledání. Ušetříte tím spoustu času.

14.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Internet

Jak pracovat se stránkami JNP

Časopis JNP má webové stránky, na kterých naleznete různé tipy z časopisu v elektronické podobě, kompletní obsah jednotlivých čísel včetně CD, vylepšenou poradnu a možnost zapojit se do diskuze. Novinky na webu je možné sledovat pomocí kanálu RSS, který si jednoduše můžete přidat do vaší čtečky.

11.  5.  2007 | Jakub Podlucký | 1

Ostatní

Jak vyčistit klávesnici i počítač

Vraťte vaší klávesnici skvělý vzhled, jako by byla nová. S čištěním se také vyplatí vzpomenout si na útroby počítače. Odměnou může být jeho lepší chod.

10.  5.  2007 | Jakub Podlucký | 1

Ostatní

Jak vytvořit originální vánoční přání

Chtěli byste letos namísto rozesílání klasických papírových pohlednic s vánočním přáním vyzkoušet něco nového? Pošlete svým známým, speciální elektronické vánoční přáníčko . Kromě klasických přání s obrázkem můžete zajímavé animace.

9.  5.  2007 | Jakub Podlucký | 2

Windows XP

Zajímavé možnosti programu Tweak UI

Speciální konfigurační nástroj Tweak UI nabízí širokou škálu zajímavého nastavení bez nutnosti znalosti složitých konfiguračních postupů. Máte-li nástroj Tweak UI v systému nainstalován, můžete se směle pustit do úprav nastavení všeho druhu.

8.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Windows XP

Nastavení zvuku ve Windows XP

Zvuková karta a reproduktory již v dnešní době neodmyslitelně patří ke každému počítači. Aby byl zvuk linoucí se z reproduktorů při poslechu hudby, hraní her nebo i při běžné práci s počítačem naprosto dokonalý, můžete si nastavení zvuku prostřednictvím ovládacího panelu Zvuky a zvuková zařízení upravit zcela podle vašich představ.

7.  5.  2007 | Jakub Podlucký | 8

Word

Jak vkládat zvuk ve Wordu

Pokud vytváříte dokument, můžete jej oživit přidáním zvukového záznamu popřípadě vlastního mluveného komentáře. Existuje několik způsobů, jak do Wordu vložit zvuk.

4.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Excel

Jak vytvořit k tabulce graf

Velkou výhodou Excelu je možnost grafické prezentace uložených informací. Pokud již máte vytvořenou tabulku a chcete její data efektivně uspořádat, použijte grafickou podobu ve formě grafu. Grafy jsou užitečné pro zvýraznění a lepší pochopení dat v tabulkách.

3.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Telefonujte zdarma přes internet

Telefonujte zdarma přes internet

Skype je zajímavý nástroj pro snadné telefonování po internetu, který používá velké množství uživatelů. Pokud je váš počítač vybavený zvukovou kartou, reproduktory a mikrofonem, můžete snadno přes internet telefonovat i vy – stačí si nainstalovat daný program a zaregistrovat požadovanou přezdívku.

2.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Powerpoint

Jak vytvářet organizační diagramy

Pomocí vhodných nástrojů můžete v  PowerPointu vytvářet zajímavé organizační diagramy, což jsou obrázky znázorňující vztahy mezi jednotlivými objekty. Nejčastěji se používají pro znázornění struktury firmy.

1.  5.  2007 | Jakub Podlucký