19.  9.  2007    Windows XP

Vytvoření zástupce pro vypnutí počítače

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chcete-li ve výchozím nastavení Windows 98 provést restart nebo vypnutí počítače, můžete k tomu použít buď klávesovou kombinaci levý Alt + F4 nebo přejít do nabídky Start | Vypnout a požadovanou akci vybrat ze zobrazeného seznamu. Zdá se vám tento postup nepraktický? Vytvořte si speciální zástupce a vybrané akce bude možné provést pouhým poklepáním myší.

1Na volné místo na ploše klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte možnost Nový objekt, Zástupce. 2Do políčka Příkazový řádek uveďte jeden z daných řetězců podle typu akce, kterou si poklepáním na vytvořeného zástupce přejete provádět: Rychlý restart Windows: C:\Windows\Rundll.exe user.exe,ExitWindowsExec; Vypnutí počítače: C:\Windows\Rundll.exe user.exe,ExitWindows. 3Abyste nemuseli dané řetězce do políčka Příkazový řádek vpisovat ručně, naleznete jejich seznam na cédéčku přiloženém k JNP 24/05 – stačí přejít do sekce Návody a otevřít dokument Tip pro Windows 98. 4Požadovaný řetězec označte myší a pomocí klávesové kombinace Ctrl + C jej zkopírujte do schránky Windows. Následně přemístěte ukazatel myši do políčka Příkazový řádek a zkopírovaný údaj do něj vložte a prostřednictvím zkratky Ctrl + V. 5Stiskněte tlačítko Další, uveďte požadovaný název zástupce a klepněte na Dokončit. 6Na vytvořeného zástupce klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte příkaz Vlastnosti. 7Zobrazte kartu Zástupce a stiskněte tlačítko Změnit ikonu. Poměrně rozsáhlou nabídku ikon naleznete v souboru C:\Windows\System\Shell32.dll – požadovanou ikonu označte klepnutím myší a stiskněte tlačítko OK. 8Chcete-li si pro daného zástupce nadefinovat klávesovou zkratku, klepněte kurzorem myši do políčka Klávesová zkratka a stiskněte požadovanou klávesovou kombinaci (Ctrl + Alt + libovolná neobsazená klávesa nebo Ctrl + Shift + libovolná neobsazená klávesa). Pro uložení provedeného nastavení stiskněte tlačítko OK. 9Pokud se nyní budete chtít odhlásit od systému, provést rychlý restart Windows nebo vypnout počítač, stačí na vybraného zástupce poklepat levým tlačítkem myši nebo stisknout nadefinovanou klávesovou zkratku.
TIP: Podobným způsobem můžete vytvořit i zástupce pro odhlášení aktuálně přihlášeného uživatele od systému – do políčka Příkazový řádek stačí vepsat řetězec C:\Windows\rundll.exe shell32.dll,SHExitWindowsEx 0.
TIP: Uvedené příkazy jsou platné jen v případě, že máte operační systém Windows 98 nainstalován na jednotce C: ve složce Windows. Pokud máte systém nainstalován v jiném umístění, je nutné dané příkazy patřičně upravit.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře