29.  9.  2006    Ostatní

Jak na počítač z druhé ruky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Zaujala vás nabídka ke koupi použitého počítače? Seznamte se s požadavky programů a aplikací na výkon nového stroje. Není nutné vydávat více peněz, než je nezbytné.

1V nabídce firem je široké spektrum počítačů od různých výrobců a v různých konfiguracích. V převážné většině se jedná o počítače světových značek Fujitsu-Siemens, HP, Compaq, Dell atd. Základním sledovaným parametrem je kmitočet procesoru. V současné době nabízené počítače jsou osazeny procesory s taktem od 160 MHz až ke 1,3 GHz. 2Velikost operační paměti se běžně pohybuje od 64 MB do 256 MB. Samozřejmostí je, že u většiny počítačů je možné paměť rozšířit. Velikost pevných disků bývá v rozmezí od 6 GB do 40 GB. Většina uživatelů pracuje na počítači hlavně s programy Word a Excel z kancelářského balíku MS Office. Převážná většina zmíněných konfigurací splňuje požadavky pro bezproblémové používání těchto programů. 3Na počítačích s procesorem o taktu kolem 1 GHz je možné již provozovat i náročnější hry. U her je potřeba brát do úvahy také výkon grafické karty, kterou je možné doplnit, pokud základní deska počítače obsahuje volnou zásuvku AGP. 4Při koupi přenosného počítače platí vše, co je uvedeno u klasických počítačů, ale vystupuje do hry také jeho vnější opotřebení a funkčnost baterie. Při koupi je dobré si jej důkladně prohlédnout a zhodnotit, jestli cena odpovídá očekávané kvalitě. Ke konečné investici je často potřeba připočítat asi 4 000 Kč za novou značkovou, nebo zhruba 2 000 Kč za levnější neznačkovou, repasovanou baterii. 5Při koupi použitého CRT monitoru je dobré se orientovat dle údajů o technických parametrech. Jde hlavně o hodnotu obnovovací frekvence při běžném rozlišení 1 024 x 768, která by se měla pohybovat kolem 100 Hz. Dalším faktorem při výběru je provedení monitoru a obraz. Koupit můžete monitory téměř všech velikostí s 15“22“ úhlopříčkou. 6V neposlední řadě je při koupi nutné přihlédnout k nabízeným zárukám a možnosti servisu zakoupené výpočetní techniky. V současné době většina prodejců nabízí standardně roční záruku v ceně nebo za příplatek. Při nákupu je třeba se informovat o přesném postupu při reklamaci vadného zboží.
TIP: Cena repasovaných počítačů se pohybuje od několika stovek až do několika tisíců v závislosti na konfiguraci. V každém případě je to pouze zlomek ceny nových značkových počítačů.
TIP: Doporučované sestavy některými firmami, můžete najít na jejich internetových stránkách: firma Device www.pcdevice.cz, firma PC Skonto www.pcskonto.cz.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře