23.  5.  2011    Vyzkoušejte  |  Ostatní

Jak na vytváření a úpravu titulků k filmům?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Někdy můžete potřebovat vytvořit titulky či upravit stávající, ať už pro vaše domácí video nebo cizí snímek. Se správným nástrojem to není tak těžké, jak se může zdát.

Pro tvorbu a editací titulků doporučujeme použít velice populární program Subtitle Workshop. Ten má tu výhodu, že podporuje velké množství titulkových formátů, obsahuje spoustu pokročilých funkcí, zvládá gramatickou korekturu, nabízí náhled videa a jednoduché ovládání, navíc vše zcela zdarma. Jak se s ním pracuje, kde najít základní ovládací prvky a jaký je postup při vytváření či editaci titulků?

Jako textový editor

Subtitle Workshop v jeho zatím poslední verzi není třeba instalovat. Po rozbalení z archivu a spuštění vás uvítá jednoduché a prozatím prázdné okno. První krok tak bude směřovat buďto k tlačítku pro vytvoření nového projektu, nebo k otevření již existujících titulků, které je třeba upravit.

Začínáte-li s čistým štítem, je vhodné na úvod zvolit znakovou sadu, kterou chcete používat. Znalci cizích jazyků i písem si zde přijdou na své. Po jejím výběru se již můžete směle vrhnout na vytváření titulků. S nimi se pracuje ve dvou částech hlavního okna. V jedné se tvoří seznam a pořadí titulků, v té druhé vespod se edituje jejich obsah a časování. Klávesou Insert či příslušným příkazem v menu programu dojde k vložení první a jakékoli další položky.

tit1.png
Jednoduché rozhraní pro úpravu titulků podle jejich časování

Tím se vám aktivuje doposud ve spodní části nepřístupné textové pole, kam vypíšete (nebo opravíte) obsah konkrétního titulku. K tomu je ještě třeba nastavit jeho čas zobrazení a skrytí, popř. délky trvání. To můžete vypsat ručně, nebo navolit pomocí přítomných šipek. Jste-li prozatím spokojeni, opětovným stisknutím tlačítka pro vložení titulku vyrobíte novou položku. K úpravám již vytvořeného se samozřejmě můžete kdykoli vrátit.

Editace s náhledem

Výše uvedený postup je dobrý k zformování základní kostry titulků, ovšem upřesnění časování, aby přesně odpovídalo mluvenému slovu ve videu, už může být problém. Z toho důvodu je možné aktivovat Video preview příslušným tlačítkem v panelu nebo stiskem zkratky Ctrl+Q. Dojde k zobrazení videa, které musíte nejdříve vybrat v adresářové struktuře po zvolení možnosti Video v panelu s ovládacími prvky aplikace.

Poté již snímek pouštíte, zastavujete, přetáčíte i posouváte úplně stejně jako v jakémkoli softwarovém přehrávači. Dojde-li k přehrávání pasáže, k níž jsou přiloženy vytvořené titulky, zobrazí se v náhledu videa. Můžete tak opět pomocí nastavování času velice přesně korigovat, kdy se titulky ve snímku ukážou a kdy zmizí. Jste-li s jejich obsahem i načasováním spojeni, stačí je pouze uložit do jednoho z podporovaných formátů, jichž je skutečně dlouhý seznam.

tit2.png
Náhled titulků po jejich vložení a spárování se zdrojovým videem

Pořádná korektura

Vytváříte-li titulky, které bude číst i někdo jiný, není nic horšího, než když se při psaní dopustíte gramatických hrubek. Této situaci lze předejít pomocí vestavěné kontroly pravopisu, která se jako ve Wordu spouští klávesou F7 nebo příslušným tlačítkem se stejnou ikonkou, jako naleznete v textovém procesoru od Microsoftu. Ostatně Subtitle Workshop ke kontrole gramatiky využívá právě Wordu a jeho korektury.

Při spuštění této funkce tak dojde k otevření nového okénka Wordu v pozadí, které není na první pohled znatelné. Vzhledem k tomu, že hlavní okno programu se při kontrole pravopisu nedá ovládat, může to vypadat, že došlo k jeho zamrznutí. Stačí ale jen pomocí Alt+Tab přepnout do okna s korekturou a pohodlně opravovat. Titulky tak budou na světě a se správným časováním i gramaticky v pořádku.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 8

Poslední komentáře Komentáře

Vložení titulků do videa Ondra 10.  8.  2011 19:58
Drobné poznámky k titulkům Rce 24.  5.  2011 14:33
Re: rozchází se mi o pár sekund titulky, jak to mám upravit 5h1nj1 24.  5.  2011 13:12
Re: rozchází se mi o pár sekund titulky, jak to mám upravit MrQuinn 24.  5.  2011 8:13
Re: rozchází se mi o pár sekund titulky, jak to mám upravit magiland 24.  5.  2011 7:59
Přidat příspěvek Zobrazit vše