31.  10.  2005    Windows XP

Jak ochránit počítač firewallem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Na každém počítači, který je připojený k internetu, by měl být nainstalován antivirový program a také firewall, pomocí něhož váš počítač ochráníte před útoky z internetu. Ve Windows XP můžete vyzkoušet Bránu firewall systému Windows , která je standardní součástí systému s nainstalovaným Service Packem 2.

1Klepněte na tlačítko Start, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Brána firewall systému Windows.
2Na kartě Obecné vyberte možnost Zapnuto a případně zrušte zatržení u položky Nepovolovat výjimky. Provedené nastavení uložte klepnutím na tlačítko OK. Chcete-li o bráně firewall získat bližší informace, klepněte v dolní části okna na odkaz Další důležité informace o bráně firewall systému Windows. 3Přejděte na kartu Upřesnit. V části Nastavení připojení k síti naleznete seznam všech vytvořených připojení. Zatržená připojení jsou chráněna Bránou firewall systému Windows. Pro upřesnění nastavení firewallu stiskněte tlačítko Nastavení. Bližší konfigurace firewallu vyžaduje pokročilejší znalosti a je tedy určena pouze pro zkušené uživatele. 4Pokud si přejete povolit protokolování úspěšných připojení a zamítnutých paketů, klepněte v části Protokolování zabezpečení na tlačítko Nastavení. Otevře se nové okno, v němž zatrhněte políčko Protokolovat vyřazené pakety a Protokolovat úspěšná připojení. Vytvořený protokol naleznete v umístění uvedeném na řádku Název, odkud jej můžete zobrazit dvojím poklepáním levým tlačítkem myši. 5Provedené nastavení uložte klepnutím na tlačítko OK. Pokud se nyní některý program pokusí o komunikaci se vzdáleným počítačem, zobrazí firewall dialogové okno, kde se můžete rozhodnout, zda danou komunikaci povolíte nebo zakážete. Stisknutím tlačítka Odložit dotaz na později dojde k dočasnému zablokování programu a tento dialog se při jeho dalším spuštění zobrazí znovu. 6Jestliže pro daný program či službu vytvoříte stisknutím tlačítka Odblokovat výjimku, přidá se tato položka do seznamu Programy a služby, jenž naleznete v okně Brána firewall systému Windows na kartě Výjimky. 7Chcete-li získat bližší informace o vytvořených výjimkách a případném riziku, klepněte v dolní části okna na odkaz Jaká jsou rizika povolení výjimek? Pro uzavření tohoto okna bez uložení provedených změn klepněte na Storno.
TIP: Pokud máte v systému nainstalován nějaký jiný firewall, Bránu firewall systému Windows rozhodně nezapínejte. Dva současně běžící firewally, stejně jako dva antivirové programy, by mohly působit zbytečné komplikace.
TIP: Chtěli byste firewall uvést do výchozího nastavení? Otevřete okno Brána firewall systému Windows a přejděte na kartu Upřesnit. V dolní části okna Výchozí nastavení stiskněte tlačítko Obnovit výchozí a zobrazený dialog potvrďte klepnutím na Ano.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře
Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velký test: gamepady

Testujeme Playstation 5

Pitva: Apple Watch