Ivo Kocera

Sledujte Živě.cz na Facebooku
Windows XP

Ovládání počítače pomocí klávesnice

Ještě před několika málo lety, kdy byste myš u počítačů hledali jen stěží, se většina programů ovládala zadáváním speciálních příkazů - prostřednictvím klávesnice nebo stisknutím určitých klávesových kombinací. Většina klávesových zkratek je podporována i v nejnovějších programech, kde dokonce přibyly nové kombinace. Ovládání počítače pomocí klávesových zkratek je prostě rychlejší!

25.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zefektivnit práci s Windows

Každý uživatel bude určitě souhlasit, že myš je na rozdíl od klávesnice „více od ruky“. Naučíte-li se ovládat počítač pomocí klávesnice, brzy uvidíte, jak svou práci s Windows a některými programy zefektivníte.

24.  2.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak na kouzla s textem

Počítač není jen psací stroj a možnosti úpravy textu jsou opravdu široké. Můžete použít nejen desítky písem, ale také další efekty, které nabízí Word . Jen pozor, aby ve vašem dokumentu vzhled nezastínil obsah.

23.  2.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Pohodlné nastavení rozměrů buněk

Aby tabulky dobře vypadaly je nutné nastavit rozměry buněk. Excel nabízí několik způsobů, jak se s nastavením vypořádat.

22.  2.  2006 | Ivo Kocera

Jak převést hudební CD do formátu MP3

Jak převést hudební CD do formátu MP3

Velice oblíbeným formátem pro uložení hudby je MP3. Chcete-li si hudbu z cédéčka zkopírovat na pevný disk ve formátu MP3, vyzkoušejte například zajímavý nástroj CDex .

21.  2.  2006 | Ivo Kocera

Ostatní

Prohlížení obrázků ve Windows XP

Pokud máte ve složkách uloženo velké množství obrázků a neorientujete se v jejich názvech, určitě oceníte některé funkce operačního systému Windows XP a jednoduchý prohlížeč obrázků, který je jeho součástí.

20.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zabránit zapomenutí hesla

Windows XP obsahují zajímavou funkci, pomocí níž můžete předejít problémům se zapomenutím hesla. Stačí si vytvořit speciální disketu pro obnovení hesla, prostřednictvím které je možné nastavit nové heslo bez asistence správce počítače.

19.  2.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak do dokumentu vložit speciální symbol

Potřebovali jste již někdy do dokumentu vložit speciální symbol copyright ©, znak Eura € nebo jakýkoli jiný znak, který se na českém rozložení klávesnice nevyskytuje? Word pamatuje i na toto.

18.  2.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Jak vkládat diagramy v Excelu

Program Excel obsahuje zajímavou funkci, pomocí které můžete graficky zobrazit třeba organizační strukturu vaší firmy. Jde o vkládání organizačních diagramů, jež lze využít také při sportovních turnajích pro zobrazení hracího plánu.

17.  2.  2006 | Ivo Kocera

Jak odemknout archiv ZIP

Jak odemknout archiv ZIP

Ochránili jste vytvořený archiv ZIP heslem, které jste zapomněli a nyní si na něj nemůžete za žádnou cenu vzpomenout? V tom případě vám můžeme doporučit program PicoZip Recovery Tool, pro který bude nalezení toho správného hesla jen otázkou času.

16.  2.  2006 | Ivo Kocera

Ostatní

Hezky česky s Winampem

Nevládnete až tak dobře angličtinou a občas se v nabídkách přehrávače Winamp ztrácíte? Zkuste si ho počeštit! Stačí si stáhnout a nainstalovat speciální program, pomocí něhož se do Winampu doinstalujte čeština a program tak s vámi bude komunikovat mateřským jazykem.

15.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak pečovat o pevný disk

I na pevném disku domácího počítače jsou mnohdy uložena drahocenná data, o která byste jistě neradi přišli. Proto se určitě vyplatí se pevnému disku věnovat – stačí jednou za čas spustit některé systémové nástroje. Disk se vám za to odvděčí nejen vyšší spolehlivostí, ale také vyšší rychlostí, což můžete pocítit i na celkovém výkonu počítače.

14.  2.  2006 | Ivo Kocera

Ostatní

Jak opravit fotografie v Zoner Media Exploreru

Následujte naše rady a všechny vaše prázdninové fotografie budou perfektní. Poradíme vám, jak opravit zdánlivě nepovedené fotografie pomocí funkcí úprava kolinearity a srovnání horizontu v programu ZME.

13.  2.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak pracovat s odrážkami

Naučíme vás vkládat odrážky, díky kterým se text stane přehlednějším. Odrážky jsou tečky nebo jiné symboly vložené zpravidla před odstavce. Vytvoří se tak nečíslovaný seznam, při použití čísel vznikne číslovaný seznam.

8.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak pracovat s archivy ZIP ve Windows XP

Kromě dalších novinek oproti starším verzím ve Windows XP naleznete jednoduchý nástroj pro práci s archivy, takže si pro rozbalení souborů ve formátu ZIP nemusíte do systému instalovat žádný další speciální program.

7.  2.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Nastavení hlavního panelu a nabídky Start

Obvykle v dolní části obrazovky se po celou dobu práce se systémem nachází hlavní panel, jehož nedílnou součástí je i nabídka Start. Jak si tyto dvě položky upravit k obrazu svému?

6.  2.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Jak formátovat obsah buňky

Vytvořte si tabulku dat podle své chuti. Naučíme vás měnit typ a barvu písma, natáčet a rámovat text. Výsledné zobrazení bude vypadat přitažlivěji.

5.  2.  2006 | Ivo Kocera

Jak na komprimaci souborů

Jak na komprimaci souborů

Potřebujete na disketu uložit soubor o fous větší než je její kapacita (1,44 MB) nebo chcete zkrátit dobu potřebnou k odeslání e-mailové zprávy s přiloženými soubory? Komprimujte – pomocí komprese je možné některé soubory zmenšit i o 80% a nepotřebujete k tomu nic jiného, než abyste vy a příjemce měli nainstalovaný některý z komprimačních programů, který podporuje formát ZIP .

4.  2.  2006 | Ivo Kocera | 9

Ostatní

Jak vylepšit vzhled přehrávače Winamp

Používáte k přehrávání multimédií přehrávač Winamp a nelíbí se vám jeho vzhled? Můžete si jej změnit! Stačí se připojit k internetu a požadovaný vzhled zvolit z nepřeberné nabídky.

3.  2.  2006 | Ivo Kocera

Poslouchání rádia na internetu

Poslouchání rádia na internetu

Pokud máte dostatečně rychlé připojení k internetu, můžete si práci s počítačem zpříjemnit poslechem některého z rádií, které je možné „naladit“ i přes internet. Kromě rychlého připojení k tomu nepotřebujete nic víc než nainstalovanou zvukovou kartu a reproduktory.

2.  2.  2006 | Ivo Kocera

Ostatní

Cenový přehled připojení k internetu

Zaujal vás cenový přehled internetového připojení v JNP 3/06 na straně 41? Jelikož je jejich kompletní výpis obsáhlý, v časopise najdete pouze nejzajímavější informace. Stáhněte si kompletní tabulku připojení odtud!

1.  2.  2006 | Ivo Kocera

Ostatní

Jak správně pracovat s myší

Zapojení nové myši není nic složitého. Poradíme vám, jak nastavíte její vlastnosti a jak se má správně používat.

1.  2.  2006 | Ivo Kocera | 1

Windows XP

Jak správně odinstalovat programy

Řada začínajících uživatelů nerozlišuje rozdíl mezi odstraněním a odinstalováním programu. V obou případech jde o vymazání programu ze systému, rozdíl však spočívá v tom, co všechno pouhým vymazáním programu oproti jeho odinstalování ze systému (ne)odstraníte.

31.  1.  2006 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zálohovat stav systému

Windows XP obsahují zajímavou funkci Obnovení systému , pomocí níž si můžete v době, kdy systém běží naprosto bezchybně, zálohovat jeho stav. Jak si takový nový bod obnovení vytvořit a v případě pozdějších problémů s Windows jej využít?

30.  1.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak pracovat s tabulátory

Odsazování textu pomocí mezerníku není zrovna dokonalé. Stačí změnit velikost písma nebo použít jiné, než neproporcionální písmo a zarovnání textu se ztratí. Jak postupovat?

29.  1.  2006 | Ivo Kocera | 1

Excel

Jak na rámečky kolem buněk

Jistě jste se už setkali s dokumentem vytvořeným v programu Excel , kde data v buňkách byla různým způsobem orámovaná. Práce s nástrojem pro takovou úpravu vybraných buněk není vůbec složitá, chce jen trošku trpělivosti.

28.  1.  2006 | Ivo Kocera