21.  2.  2006   

Jak převést hudební CD do formátu MP3

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Velice oblíbeným formátem pro uložení hudby je MP3. Chcete-li si hudbu z cédéčka zkopírovat na pevný disk ve formátu MP3, vyzkoušejte například zajímavý nástroj CDex .

1Připojte se k internetu a přejděte na stránku www.stahuj.cz. V horní části okna zadejte do políčka Hledej položku CDex a stiskněte tlačítko GO. Zobrazí se nová stránka, kde klepněte levým tlačítkem myši na odkaz CDex 1.51. 2Načte se stránka s bližšími informacemi o programu. Pro jeho stáhnutí klepněte levým tlačítkem myši na odkaz CDex 1.51. Po chvíli se objeví okno Stažení souboru, v němž stiskněte tlačítko Uložit, následně zadejte složku pro uložení a pro zahájení stahování klepněte na Uložit. 3Po dokončení stahování přejděte do složky, do níž jste soubor uložili. Na soubor cdex_151.exe klepněte levým tlačítkem myši a spusťte instalaci. Po dokončení instalace spusťte program CDex. 4Do mechaniky vložte cédéčko s hudbou, kterou si přejete převést do formátu MP3. Po chvíli by se měl v programu CDex objevit seznam uložených skladeb. 5V případě, že k zobrazení seznamu nedojde, pak zřejmě máte v počítači nainstalováno více mechanik a program zobrazuje obsah nesprávné jednotky. Náprava je jednoduchá – vyberte správnou mechaniku z nabídky v horní části okna. 6Do políček vepište položky týkající se vloženého CD, které budou přidány k vytvořeným MP3 souborům – můžete zadat jméno interpreta, název alba, datum jeho vydání či žánr. 7Chcete-li zadat název jednotlivých stop, klepněte na vybranou položku levým tlačítkem myši a stiskněte klávesu F2. Po přejmenování nezapomeňte pro uložení názvu stisknout klávesu Enter. 8Tažením myší nebo přidržením klávesy Shift a stisknutím kurzorové šipky nahoru či dolů označte skupinu stop, které chcete převést. V případě, že chcete vybrat jen jednotlivé skladby, přidržte klávesu Ctrl a na vybrané položky klepněte levým tlačítkem myši. Chcete-li převést všechny stopy, použijte pro jejich označení klávesovou zkratku Ctrl + A. 9K zahájení převodu otevřete nabídku Convert a klepněte na příkaz Extract CD track(s) to a Compressed Audio File nebo stiskněte tlačítko v pravé části okna (vyobrazeno níže). Tím dojde k zahájení převodu, jehož podrobnosti se zobrazují v okénku s grafickým ukazatelem. 10Po dokončení převodu naleznete hudební soubory ve formátu MP3 ve složce, do níž jste program CDex rozbalili, v podadresáři My music.
TIP: Chcete-li změnit složku, do níž CDex uloží výsledné soubory ve formátu MP3, stačí si na disku vytvořit libovolnou složku a provést jednoduché nastavení programu. Do volného místa klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte Nový, Složka. Vytvořenou složku pojmenujte Hudba. V horní části programu CDex otevřete nabídku Options, Settings a přejděte na záložku Filenames. Zde vyhledejte položku Recorded Tracks, u níž stiskněte tlačítko ... (tři tečky). Otevře se okno Vyhledat složku, kde klepnutím označte vytvořenou složku, do níž si přejete převedenou hudbu ukládat. Provedené nastavení uložte stisknutím tlačítka OK jak v tomto okně, tak i v okně CDex configuration.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře