27.  3.  2007   

Jak ochránit počítač před spywarem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chcete-li mít počítač a vaše data v bezpečí, měli byste v systému vedle aktualizovaného antivirového programu a firewallu mít nainstalovaný také nástroj pro odstranění spyware. Jedním z nejlepších nástrojů z této kategorie je Ad-Aware , do kterého si můžete nainstalovat také český překlad.

1Do mechaniky vložte cédéčko přiložené k časopisu JNP 20/05 a přejděte do části Programy. Na odkaz Čeština pro Ad-Aware klepněte levým tlačítkem myši, stiskněte tlačítko Uložit a vyhledejte složku, do které si přejete archiv s lokalizací uložit. 2Klepněte na odkaz Ad-Aware SE Personal 1.06 a v otevřeném okně stiskněte tlačítko Otevřít. Úvodní okno instalačního průvodce přeskočte klepnutím na tlačítko Next, seznamte se s licenčním ujednáním a zatrhněte možnost I accept the license agreement. 3Zkontrolujte složku pro instalaci a vyberte, zda si daný program přejete nainstalovat pouze pro vás, nebo pro všechny uživatele vašeho počítače. Po dokončení instalace se zobrazí finální okno, v němž zrušte zatržení u všech možností a stiskněte tlačítko Finish. 4Přejděte do složky, do níž jste uložili archiv ZIP s češtinou pro Ad-Aware. Na archiv ZIP klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte možnost Extrahovat vše, případně ZIPGenius, Extract here. 5Po rozbalení archivu ve složce najdete soubor czech.awl, který tažením myší překopírujte do složky Lang, jež se nachází v instalační složce programu Ad-Aware (ve výchozím nastavení se jedná o složku C:\Program Files\Lavasoft\Ad-Aware SE Personal\Lang). 6Poklepáním na ikonu na ploše nebo z nabídky Start, Všechny programy, Lavasoft Ad-Aware SE Personal spusťte program Ad-Aware. V horní části okna programu klepněte na ikonu Configuration a stiskněte tlačítko Interface. Z nabídky Language File zvolte možnost czech a stiskněte tlačítko Proceed. 7Před spuštěním skenování je dobré provést aktualizaci. Připojte se k internetu, v horní části okna Ad-Aware klepněte na ikonku WebUpdate a stiskněte tlačítko Připojit. Po chvíli se objeví nové okno, kde pro stáhnutí a nainstalování nového definičního souboru klepněte na tlačítko OK. Po dokončení stahování stiskněte tlačítko Dokončit. 8V hlavním okně programu klepněte na tlačítko Skenování, vyberte možnost Plný systémový sken a stiskněte tlačítko Další. Po dokončení skenování, jehož průběh můžete sledovat ve zobrazeném okně, se objeví seznam nalezených položek. 9Pokud o libovolné položce chcete získat bližší informace, poklepejte na ni levým tlačítkem myši. Jestliže si danou položku přejete odstranit, zatrhněte ji klepnutím levým tlačítkem myši. 10Až budete s výběrem položek, které chcete odstranit, hotovi, stiskněte tlačítko Další. Zobrazí se dialogové okno, kde pro potvrzení odebrání označených objektů klepněte na tlačítko OK.
TIP: Přejete si v seznamu nalezených kritických objektů označit všechny položky? Do libovolného místa v seznamu klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Označit všechny objekty.
TIP: Slovníček: Spyware – software, který monitoruje činnost na vašem počítači a shromažďuje různé informace (může se jednat například o seznam navštívených webových stránek, v některých případech však tyto programy mohou shromažďovat i citlivější údaje, jakými jsou například uživatelská jména a hesla); Skenování – kontrolování dat na pevném disku a běžících programů včetně operačního systému na přítomnost spyware.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře