19.  2.  2007    Word

Jak používat editor rovnic

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Při tvorbě dokumentu, např. taháku do školy, může nastat situace, kdy do dokumentu potřebujete vložit matematický výraz. Pomocí standardních nástrojů ve Wordu to nejde snadno, naštěstí je zde přídavný modul – Editor rovnic (tzv. Microsoft Equation ).

1Editor rovnic vyvolejte příkazem z nabídky Vložit a Objekt. Na kartě Vytvořit nový dialogového okna Objekt vyberte v poli Typ objektu „Editor rovnic 3.0“. 2Může se stát, že se v seznamu objektů tato položka nenachází, a bude ji třeba doinstalovat. Jestliže jste sadu Office instalovali z disku CD-ROM, vložte jej do mechaniky. Ukončete všechny aplikace a v nabídce Start, Ovládací panely zvolte ikonu Přidat a odebrat programy. 3V seznamu Aktuálně nainstalované programy klepněte na položku MS Office či MS Word a stiskněte tlačítko Změnit. V dalším okně zvolte Přidat nebo odebrat součást a potvrďte tlačítkem Další. Poté zatrhněte Zvolit vlastní nastavení aplikací a klepněte na tlačítko Další. 4V seznamu funkcí k instalaci klepněte na značku rozbalení (+) vedle položky Nástroje sady Office, poté na šipku u položky Editor rovnic a zvolte příkaz Spouštět z tohoto počítače. Klepněte na tlačítko Aktualizovat, poté potvrďte aktualizaci tlačítkem OK a restartujte aplikaci Word. 5Vyberte Editor rovnic 3.0 v seznamu objektů a stiskněte tlačítko OK. Zobrazí se vám rámeček pro zápis výrazu a plovoucí panel nástrojů Rovnice se speciálními symboly a tvary. 6Dovnitř rámečku pište znaky z klávesnice, symboly vybírejte z horní palety a matematické značky ze spodní palety stiskem levého tlačítka myši na ikoně symbolu. 7Pokud si přejete zápis matematického výrazu ukončit, klepněte kdekoliv mimo rámeček. Vrátíte se zpět do dokumentu a panel nástrojů se skryje. Vytvořený výraz je objektem a lze jej posouvat, kopírovat či měnit jeho rozměry jako u kteréhokoli jiného objektu. 8Poklepete-li levým tlačítkem myši v prostoru rámečku, rámeček se znovu otevře pro další úpravy. Rámeček lze také označit a zadat příkaz z nabídky Úpravy, Objekt rovnice a Upravit. Zvolíte-li Otevřít, výraz se otevře v samostatném okně, kde jej lze také upravovat. Pro zobrazení panelu nástrojů pak zatrhněte tuto volbu v nabídce Zobrazit. Příkazem Soubor a Aktualizovat či klávesou F3 se úprava v okně přenese do rámečku v dokumentu. 9Klávesou Enter se ve výrazu přesunete na další řádek. Dva řádky pak spojíte umístěním textového ukazatele na začátek druhého řádku a stiskem klávesy Backspace. Část výrazu lze označit myší při stisknuté klávese Shift. Pokud potřebujete obsah rámečku zarovnat, zvolte v nabídce příkaz Formát a vyberte směr či způsob formátování.
TIP: Je-li rámeček editoru rovnic aktivní, je obsah hlavní nabídky jiný, než při běžné tvorbě dokumentu. Mezery mezi znaky a výrazy se vkládají pomocí klávesových zkratek!
TIP: KLÁVESOVÉ ZKRATKY: Ctrl+Alt+Mezerník – vložení 1bodové mezery do výrazu, Ctrl+Shift+Mezerník – vložení široké mezery do výrazu, Ctrl+Mezerník – vložení úzké mezery do výrazu, Ctrl+Z – vrácení zpět poslední operace, Enter – přechod na další řádek, F3 – úprava výrazu v okně se přenese do rámečku v dokumentu, Shift+Mezerník – bez mezery (zrušení označené mezery).X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře