24.  5.  2009    Windows XP  |  Windows Vista

Jak používat Windows XP jako Vistu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Možnosti a funkce Windows Vista jsou často rozporuplné, řada uživatelů nedá dopustit na XP. Vybíráme kladně hodnocené novinky a přidáváme tipy, jak je v XP zdarma napodobit.

Pokud jste na Windows Vista nepřesli z důvodu, že vám XP prostě a jednoduše stačí, stále si můžete svůj systém rozšířit o funkce, které Vista nabízí. Přídáte prostě jen to, co by vám vyhovovalo, nešvary necháte stranou. Podíváme se na to, kterými programy co nahradit a přidat, základním kritériem přitom bude jejich dostupnost zdarma.

1. Inovovaný vzhled a grafika

Pokud byste chtěli do Windows XP přidat vzhled Windows Vista, může vám posloužit například populární Vista Transformation Pack, který takzvané skinování zvládne za vás najednou. Jeho instalací nemusíte řešit drobné předělávky, program je oficiálně šířen jako aplikace zdarma s podporou reklamy. Další z možností je univerzální změna vzhledu s řadou témat pomocí programu SkinStudio.

1tp.PNG
Windows XP po použití programu Vista Transformation Pack

2. Pokročilé vyhledávání

Přímé vyhledávání ve Windows Vista a jeho okamžitá dostupnost s podporou indexace patří mezi nejoblíbenější změny oproti XP. Samozřejmě si ale také do Windows XP můžete přidat některý z vyhledávačů, které indexují obsah, například přímo Windows Desktop Search. Pro příznivce Googlu je zase přichystán praktický Google Desktop s podobně minimalistickým vzhledem, jaký volí klasický vyhledávač stejného jména.

3. Postranní panel

Alternativ k postrannímu panelu existuje hned několik, rozhoduje u nich především kvantum dostupných programů, které je možné přidat. Například z takzvaných widgetů pro Yahoo! Widgets si vybere opravdu každý, na domácích stránkách jich je k dispozici celá řada.

2tp.PNG
Yahoo! Widgets na domácích stránkách najdete v přehledných galeriích

4. Windows Media Player 11

Pokud patříte mezi uživatele Windows XP, kteří z původního Windows Media Playeru ještě nepřešli na novější verzi s pořadovým číslem 11, můžete si jej zdarma stáhnout a nainstalovat. Samozřejmě ale platí, že z alternativ se velké oblibě těší také GOM Player nebo VLC Media Player, které nevyžadují dodatečné kodeky a zvládnou řadu zajímavých funkcí navíc.

5. Windows Fotogalerie

Přímo aplikace Windows Fotogalerie je dostupná v rámci balíčku služeb Live, pokud tedy chcete, můžete si ji snadno a rychle přidat i do Windows XP. Windows Live Fotogalerie nabízí přímé provázání s fotogalerií v Live Spaces, a tak kromě základních možností správy fotek poskytuje i přímé nahrání pod vaším Live ID účtem. Nechcete-li své fotky svěřit tomuto programu, můžete z dalších správců vyzkoušet například velice populární Google Picasa.

6. Rodičovská kontrola

V případě, že by vám ve Windows XP chyběly možnosti omezení přístupu k programům nebo blokování příhlášení v určitou dobu, můžete pro blokování přístupu na web vyzkoušet Zabezpečení rodiny v rámci Windows Live. Blokování aplikací a funkce rodičovské kontroly jsou také dostupné v nejrůznějších komplexních bezpečnostních balících, které však nejsou k dispozici zdarma.

7. Windows Mail

Oproti Windows Mail z Windows Vista je v XP k dispozici Outlook Express, který však nenabízí tolik možností. Pokud tedy chcete pokročilého poštovního klienta bez nutnosti instalace Office, vyzkoušejte například zdarma dostupný Thunderbird.

8. Windows Defender

Systém Windows XP v základní instalaci nenabízí žádnou ochranu proti spywaru, naproti tomu Vista již hned po prvním přihlášení uživateli poskytuje obranu díky Windows Defenderu. Do XP si však tento program můžete přidat, zdarma je totiž k dispozici každému.

9. Výstřižky: Jak na práci s obrazovkou

Ve Windows XP slouží pro ukládání výřezů obrazovky v základní instalaci pouze klávesa Print Screen a dodatečný ořez v Malování. Vista naproti tomu obsahuje program Výstřižky, který přímo podporuje výběr části obrazovky a její případné další zpracování, tedy i následné uložení. Do XP samozřejmě můžete přidat libovolný program s podobnými, a dokonce rozšířenými možnostmi, například Screenshot Captor nebo MWSnap.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 81

Poslední komentáře Komentáře

Re: 9 duvodu Gizmo 15.  11.  2011 11:54
Re: 9 duvodu StepanMatl 31.  5.  2009 15:29
Re: 9 duvodu Ged_Psyched 31.  5.  2009 14:22
Re: 9 duvodu Ged_Psyched 31.  5.  2009 13:54
Re: znám lepší a jednodušší řešení DS 26.  5.  2009 15:39
Přidat příspěvek Zobrazit vše