30.  11.  2006    Windows XP

Jak pracovat s archivy ZIP

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Potřebujete jinému uživateli pomocí internetu poslat soubory větší velikosti? Pokud je zkomprimujete do archivu ve formátu ZIP , můžete jejich velikost několikanásobně zmenšit a výrazně tak snížit dobu nutnou pro přenos souborů.

1Jednoduchý nástroj pro práci s archivy ve formátu ZIP se nachází přímo v operačním systému Windows XP. Nemusíte do něj tedy, jako v případě minulých verzí (Windows 95/98/2000), instalovat speciální program - například WinZip, PowerArchiver, UltimateZip apod. 2Pomocí Průzkumníka Windows přejděte do složky, v níž se nacházejí soubory, které si přejete zkomprimovat do archivu ZIP. Na požadovaný soubor klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Odeslat, Komprimovaná složka (metoda ZIP). 3Pokud si do jednoho archivu ZIP přejete uložit několik souborů z otevřené složky, přidržte klávesu Ctrl a všechny soubory určené ke komprimaci vyberte klepnutím myší. Na libovolný označený soubor následně klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte příkaz Odeslat, Komprimovaná složka (metoda ZIP). 4Po chvíli se v otevřené složce zobrazí vytvořený archiv ZIP, ve kterém jsou zkomprimovány vybrané soubory. Archiv ZIP od klasické složky jednoduše odlišíte pomocí speciální ikony. 5Poklepáním na složku s obrázkem zipu se zobrazí obsah archivu, tedy všechny soubory, které jsou v archivu ZIP uloženy. Pro rozbalení archivu přejděte v horní části okna do nabídky Soubor, Extrahovat vše. 6Úvodní obrazovku průvodce přeskočte klepnutím na Další, zkontrolujte složku pro uložení a stiskněte tlačítko Další. Pokud je archiv ZIP chráněn heslem, zobrazí se okénko, do něhož je nutné heslo vepsat. Bez znalosti správného hesla nebude možné archiv rozbalit. 7Průběh rozbalování archivu ZIP můžete sledovat na grafickém ukazateli v dolní části okna. Po dokončení se objeví finální dialog, kde zatrhněte možnost Zobrazit extrahované soubory a stiskněte tlačítko Dokončit. 8Otevře se okno Průzkumníka Windows, ve kterém se zobrazí seznam rozbalených souborů. Poklepáním na vybraný dokument dojde k jeho otevření v nastaveném programu.
TIP: Do archivu ZIP můžete velice jednoduše uložit obsah celé složky – na ikonu vybrané složky stačí klepnout pravým tlačítkem myši a použít příkaz Odeslat, Komprimovaná složka (metoda ZIP).
TIP: Soubory komprimované v archivu ZIP můžete před použitím neoprávněným uživatelem ochránit pomocí hesla, bez jehož znalosti nebude možné archiv ZIP rozbalit. Pro přidání hesla stačí na vybraný archiv poklepat levým tlačítkem myši a z nabídky Soubor zvolit možnost Přidat heslo. Vhodné heslo vepište do políček Heslo, Potvrzení hesla a provedené nastavení uložte klepnutím na tlačítko OK.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře