17.  12.  2005    Excel

Jak pracovat s rozsáhlými tabulkami

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V  Excelu můžete filtrovat záznamy ve sloupečcích pomocí automatického filtru. Pokud však potřebujete vybrat údaje, které vyhovují vaší konkrétní podmínce, přichází na řadu složitější filtrování.

1Spusťte Excel a do nového dokumentu zadejte například příjmení a jména svých sousedů či známých a také počet jejich dětí. Čím více jmen zadáte, tím bude ukázka filtrování názornější. 2Označte buňku A1 a nad tabulku vložte tři řádky pomocí nabídky Vložit, Řádek. Do prvního opište názvy sloupečků tabulky. Druhý řádek bude sloužit pro nastavení podmínek pro filtr. 3Nyní si necháme vybrat pouze osoby, které mají křestní jméno Josef. Zadejte toto jméno do buňky B2. Z nabídky Data, Filtr, Rozšířený filtr vyvolejte dialog , ve kterém zadejte oblast seznamu a oblast kritérií. 4Klepněte do patřičných políček, myší vyberte oblast dat a poté potvrďte tlačítkem OK. Nyní se zobrazí jen osoby se jménem Josef. Filtr zrušte příkazem Data, Filtr, Zobrazit vše. 5Nyní zobrazte pouze osoby, které mají méně než tři děti. Do buňky C2 zadejte výraz <3. Opět použijte příkaz pro rozšířený filtr. Jak vidíte, předvolené oblasti si Excel zapamatoval. Po klepnutí na OK se zobrazí lidé se dvěma dětmi, jedním dítětem a bezdětní. 6Zrušte filtr a nechejte zobrazit všechny, kteří mají jako druhý znak ve svém jménu písmeno a. Do buňky B2 zadejte výraz ?A*. Použijte filtr a pozorujte výsledek. Znak otazník nahrazuje libovolné jedno písmeno, znak hvězdička dva a více libovolných znaků. 7Filtry můžete i kombinovat. Zkuste k poslednímu přidat zobrazení pouze těch, kteří mají dvě a více dětí. 8Excel dovede vyfiltrované záznamy zobrazit na jiném místě, než přímo ve filtrovaném seznamu. V dialogu rozšířeného filtru proto zvolte volbu Kopírovat jinam, zadejte oblast, kam bude výsledek filtrování umístěn, a potvrďte tlačítkem OK. 9Pokud v tomto dialogu aktivujete volbu bez duplicitních záznamů, budou záznamy se stejnými položkami zobrazeny pouze jednou. Vyzkoušejte to s příkladem jména Josef.
TIP: Do oblasti, kam budete výsledky filtrování kopírovat, zadejte předem názvy sloupečků. Vynechejte například sloupeček Jméno. V dialogu filtru zadejte jen dva sloupečky – Excel sám vybere patřičná pole, tedy Příjmení a počet dětí.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře