31.  10.  2005    Internet

Jak prohlížet internet pomocí Firefoxu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Kromě Internet Exploreru, který je standardní součástí Windows, můžete k prohlížení internetových stránek použít i některý z dostupných alternativních prohlížečů. V poslední době se stal velmi oblíbeným prohlížeč Firefox.

1Instalační program Firefoxu naleznete na cédéčku přiloženém k JNP 4/05 v sekci Hlavní téma. V jednotlivých krocích odsouhlaste zobrazenou licenční smlouvu a vyberte standardní typ instalace. Po dokončení instalace se zobrazí dialogové okno, v němž stiskněte tlačítko Dokončit. 2Prohlížeč Firefox spustíte poklepáním na zástupce na ploše nebo z nabídky Start, Všechny programy, Mozilla Firefox. Je možné, že při prvním spuštění se zobrazí okno s dotazem, zda si přejete Firefox nastavit jako výchozí prohlížeč. Podle vašeho uvážení stiskněte tlačítko Ano nebo Ne. 3Ovládání Firefoxu je velmi podobné tomu, na které jste zvyklí z Internet Exploreru. V hlavním okně naleznete navigační lištu, na níž jsou umístěna ovládací tlačítka a panel pro zadání požadované adresy. V dolní části okna se nachází stavový řádek, nejvíce místa je vyhrazeno pro zobrazení webových stránek. 4Do adresového řádku vepište webovou adresu a klepněte na tlačítko Přejít nebo stiskněte klávesu Enter. Chcete-li na načtené stránce přejít na vybraný odkaz, klepněte na něj levým tlačítkem myši. 5Pokud si, podobně jako v Internet Exploreru, přejete některý odkaz otevřít v novém okně, přidržte klávesu Shift a na vybraný odkaz klepněte levým tlačítkem myši. Tím se otevře nové okno Firefoxu a na hlavním panelu se zobrazí další tlačítko. 6Zajímavou funkcí ve Firefoxu jsou panely, které slouží k přehlednější práci s otevřenými stránkami. Pokud na vybraný odkaz klepnete prostředním tlačítkem myši (např. stisknete kolečko), otevře se stránka v novém panelu, jehož tlačítko naleznete v horní části okna prohlížeče. 7Mezi jednotlivými stránkami se můžete přepínat jednoduchým klepáním na vybraná tlačítka. V případě, že budete chtít některý z panelů zavřít, stačí na něj klepnout prostředním tlačítkem myši.
TIP: Pokud nemáte myš s prostředním tlačítkem (případně kolečkem) a chcete nějaký odkaz otevřít v novém panelu, stiskněte před klepnutím na odkaz klávesu Ctrl. Další možností je na vybraný odkaz klepnout pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat možnost Otevřít odkaz v novém panelu.
TIP: Pokud nemáte CD JNP 4/05 k dispozici, stáhněte si program Firefox například ze serveru Stahuj.cz.
TIP: Při prvních krocích s Firefoxem vám pomůže výborně zpracovaná nápověda, kterou naleznete v nabídce Nápověda, Obsah nápovědy. Začínajícím uživatelům, kteří na Firefox přešli z Internet Exploreru, se také mohou hodit užitečné informace z nabídky Nápověda ,Pro uživatele Internet Exploreru.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře