12.  3.  2006    Ostatní

Jak se vyznat uvnitř počítače

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Podívejte se s naším návodem do samého nitra počítače a dozvíte se, jak funguje. Držte se našich rad, aby se vám, ani vašemu počítači, nic nestalo.

1Počítačová skříň je většinou nudně šedá a strohá, některé firmy však dokáží zhotovit i barevné, tvarově i materiálově zajímavé výrobky. 2Na skříni, jež jsme zvolili, spatříte z čelního pohledu zásuvku USB, která svým stále častějším využitím pro připojení USB klíčenek předčí schopnosti již zastaralé disketové mechaniky. Nedílnou součástí počítače musí být optická mechanika, v poslední době hlavně CD/DVD mechanika pro přehrávání filmových disků. 3Na bočních stěnách skříně se nachází kryty s děrováním pro snadný prostup vzduchu pro přívod čerstvého vzduchu pro chlazení vnitřních součástek. 4Před demontáží krytů je nutné odpojit počítač od napájecího kabelu a všech periferních zařízení (tiskárna, monitor, klávesnice, myš…). Připravte si křížový šroubovák, který je potřeba k uvolnění šroubků, které přidržují plechový kryt počítače na správném místě. 5Povolte a uschovejte šroubky jednoho krytu a tlakem ruky v oblasti prohnutí jej odsuňte směrem dozadu. Postavte počítač na dobře osvětlené místo tak, aby bylo dobře vidět na součásti počítače. 6Základová deska zabírá ve skříni nejvíce místa. Je však osazena důležitými součástkami, těmi jsou procesor ukrytý pod chladičem s větráčkem a paměti nainstalované v odpovídajících slotech. 7Od napájecího zdroje, vede svazek pestrobarevných elektrických vodičů s příslušnými koncovkami pro jednotlivé části počítače. První je na řadě optická mechanika umístěná a pevně přišroubovaná v ocelových držácích skříně. 8Pod ní se nachází disketová jednotka (malá) a ještě níže je pevný disk. Všechna tato zařízení jsou propojena se základovou deskou širokými datovými kabely (šedé kabely). 9V zásuvkách na základové desce, určených pro zasunutí karet rozšiřující funkce počítače, obyčejně naleznete zvukovou a grafickou kartu. Obě nahrazují svými lepšími parametry své standardně na desce integrované slabší kolegyně. Pro grafickou kartu je u novějších počítačů určen slot AGP, jenž urychluje výměnu dat mezi ní a základovou deskou.
TIP: Nové počítače jsou ze záručních důvodů zpravidla opatřeny samolepkou proti vniknutí dovnitř. Jejím stržením můžete o záruku zbytečně přijít.
TIP: Paměti lze dokoupit po jednotlivých modulech, jednoduše umístit do slotu a zajistit bezpečnostními háčky na jeho koncích.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře