26.  2.  2006   

Jak si poradit s formátem PDF

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pro všechny elektronické verze časopisu Jak na počítač a na ostatní dokumenty publikované na internetu se používá zaběhnutý formát PDF. Pro zobrazení dokumentů v tomto formátu slouží program Adobe Acrobat Reader , který je volně ke stažení z webových stránek výrobce Adobe.

1Program Adobe Reader nemusíte stahovat z internetu, naleznete jej na cédéčku přiloženém k JNP 15/04 v sekci Nejlepší programy - zde poklepejte levým tlačítkem na názvu programu. Otevře se okno Stažení souboru, kde stiskněte tlačítko Uložit. Ve zobrazeném dialogu vyberte složku pro uložení, zkontrolujte název souboru a klepněte na tlačítko Uložit. 2Otevřete složku, do níž jste instalační soubor uložili, a poklepejte na ikonu AdbeRdr60_cze.exe. Tím dojde ke spuštění instalačního programu, který vás celým procesem provede. Ve všech oknech průvodce si vystačíte s klepáním na tlačítko Další. Pro spuštění instalace klepněte ve finální obrazovce na tlačítko Instalovat. 3Po dokončení instalace program spustíte poklepáním na ikonu Adobe Reader 6.0 CE na ploše nebo prostřednictvím nabídky Start, Všechny programy, Adobe Reader 6.0 CE. Pro otevření dokumentu ve formátu PDF Acrobat Readeru stačí na ikonku souboru poklepat levým tlačítkem myši. 4Pokud je dokument ve formátu PDF uložený na internetu, stačí pro jeho otevření klepnout na odkaz, jenž směřuje na soubor PDF, levým tlačítkem myši. Ve výchozím nastavení systému se dokument otevře v prohlížeči. 5V dokumentu se můžete pohybovat tažením posuvníku v pravé části okna, nebo pomocí kláves šipka nahoru a šipka dolů. Chcete-li skákat po jednotlivých stránkách, použijte klávesu Page Up nebo Page Down. 6Mezi stránkami také můžete procházet pomocí tlačítek v dolní části okna programu. Stisknutím tlačítka První stránka zobrazíte první a klepnutím na Poslední stránka poslední stránku dokumentu. Pro přesun na předchozí stránku použijte tlačítko Předcházející stránka a pro zobrazení následující stránky Následující stránka. Pokud si přejete přejít na určitou stránku, stačí její číslo zadat do políčka uprostřed a stisknout Enter. 7Pokud se soubor otevřel v internetovém prohlížeči a chcete jej uložit, stačí v levé horní části okna stisknout tlačítko Uložit kopii. Tím se otevře dialog Uložit kopii, kde zadejte požadovaný název souboru, vyhledejte složku pro uložení a klepněte na tlačítko Uložit.
TIP: V případě, že soubor, na který směřuje odkaz na stránce, chcete uložit bez otevření v Adobe Readeru, stačí na odkaz klepnout pravým tlačítkem myši a zvolit Uložit cíl jako. Otevře se nové okno, kde zadejte složku pro uložení a stiskněte Uložit.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře