8.  3.  2006    Ostatní

Jak snadno připojit a používat skener

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Skener je jednoduché a velmi praktické zařízení, které je se svojí cenou začínající pod 2 000 Kč určeno pro každého počítačového uživatele. Jeho ovládání je velmi snadné.

1Skener je přístroj, který umí přenést předlohu na papíře jejím naskenováním snímací hlavou do počítačové podoby ve formátu souboru grafiky např. s příponou *.jpg nebo *.gif. Některé skenery umějí i posílat snímanou předlohu k tisku na připojené tiskárně a pracovat tak jako kopírky, anebo ji ihned odesílat do schránky elektronické pošty. 2Před instalací nového skeneru nezapomeňte odemknout zámek snímací hlavy, který zajišťuje vnitřní mechanizmus proti pohybu během přepravy. 3Skenery využívající technologii CCD vyžadují přídavné napájení. Je tedy nutné připojit nejdříve externí zdroj. Konektor na skeneru je označen jako Power, případně DC. Některé skenery využívají technologii CIS. Ta sice poskytuje horší kvalitu obrazu, zato umožňuje vyrobit velmi ploché skenery, které napájení nevyžadují. 4V dnešní době se všechny prodávané skenery se k počítači připojují kabelem USB . Jde obvykle o kombinaci plochého konektoru pro připojení do počítače a „kostky“ pro připojení do skeneru. Připojte jej a zapněte počítač, pokud je během startu systému vyžadován ovladač nově přidaného zařízení, je potřeba jej doinstalovat z dodávaného cédéčka od výrobce. 5Nyní je skener připraven k práci, nezapomeňte z přiloženého CD doinstalovat i obslužný program spolu s programem pro využití všech funkcí přístroje. 6Ovládání skenerů se samozřejmě liší podle výrobce a modelu, základní vlastnosti a ovládací prvky jsou velmi podobné. Moderní skenery jsou vybaveny tlačítky pro rychlou volbu. 7Položte předlohu na sklo a zavřete víko skeneru. Pro okamžité snímání slouží tlačítko se symbolem šipky, pro odeslání předlohy na mailovou adresu stiskněte tlačítko se symbolem obálky. Pokud máte k počítači připojenu tiskárnu a chcete předlohu ihned vytisknou, zmáčkněte tlačítko se symbolem tisku. 8Při skenování se setkáte se základními vlastnostmi snímaného obrazu, které jsou stejné pro všechny modely skenerů. 9Barevná hloubka označuje počet rozpoznatelných barev. Texty se obvykle skenují jako černobílé (black and white, bitmap, lineart), černobílé fotografie jako odstíny šedi (grayscale, 8 bit gray) , barevné fotografie jsou plnobarevné (colorphoto, 16/24 bit color, milion of colors). Poslední možností je omezené počet barev (256 color, 8 bit color), je úsporný, ale pro skenování se příliš nehodí. 10Druhým základním parametrem je rozlišení (resolution). To udává počet rozeznaných bodů na jeden palec (inch), tedy 25,4 mm. Odtud i název jednotky dpi – dots per inch, maximální dpi u domácích skenerů je obvykle 1200 dpi. Obrázky s vyšším rozlišením jsou sice kvalitnější, ale zaberou více místa na disku.
TIP: Skener vybavený rychlejším rozhraním USB 2.0 můžete připojit i do staršího počítače s USB 1.1. Pro přenos se však využije pouze rychlost USB 1.1.
TIP: Pro dobrou kvalitu snímání je nutné předlohu přitisknout co nejvíce ke sklu skeneru.
TIP: Většina skenerů je vybavena i vysouvacími panty víka, které vám umožní skenovat knihy a podobně rozměrné předlohy.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře