6.  3.  2006    Windows XP

Jak správně zabezpečit Windows XP

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud nechcete, aby se ve vašem počítači „zabydlel“ počítačový vir, škodný program, nebo si vaším diskem procházel neoprávněný uživatel, je třeba systém Windows řádně zabezpečit.

1K systému se přihlaste prostřednictvím účtu s oprávněním správce počítače (např. Administrator). Klepněte na tlačítko Start, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Uživatelské účty. Otevře se nové okno, kde naleznete seznam všech vytvořených uživatelských účtů. 2V seznamu uživatelských účtů se přesvědčte, zda je každý vytvořený účet chráněný heslem.
3Dbejte také na to, aby na počítači nebylo velké množství účtů s oprávněním správce počítače – uživatelé s tímto oprávněním mohou získat přístup ke všem souborům a provádět bez omezení konfiguraci systému, což může vést ke zhoršení zabezpečení a stability Windows. 4I správce počítače by měl mít pro „normální práci“ vytvořený účet s omezeným přístupem a prostřednictvím účtu s oprávněním správce počítače by se měl k systému přihlašovat jen při konfiguraci Windows. Tím zabezpečíte, že správce při běžné práci neprovede žádné nechtěné nastavení, které by mu systém jako obyčejnému uživateli nepovolil. Je také dobré vědět, že i viry mají obvykle stejná práva, jako uživatel, který je spustil. Pokud tedy vir spustí obyčejný uživatel, nemusejí být dopady takové, jako když vir spustí administrátor. 5Pro změnu nastavení účtu klepněte na vybrané uživatelské jméno levým tlačítkem myši. Zobrazí se nabídka možností, pomocí níž můžete jednoduše změnit typ účtu. 6Pokud je váš počítač připojený k internetu, je dobré používat firewall, což je speciální program, který pomáhá zamezit přímým útokům z internetu. Jednoduchý a přitom dostačující firewall je standardní součástí operačního systému Windows XP. 7Klepněte na tlačítko Start, vyberte položku Ovládací panely a poklepejte na ikonu Síťová připojení. Na každé vytvořené připojení postupně klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte položku Vlastnosti. 8Otevře se nové okno, kde přejděte na kartu Upřesnit a v části okna Brána firewall pro připojení k internetu zatrhněte položku Chránit počítač a síť omezením nebo zabráněním přístupu k tomuto počítači z internetu. Provedené nastavení uložte klepnutím na tlačítko OK.
TIP: Každý počítač by měl být chráněný antivirovým programem s aktuální virovou databází. Pokud antivirový program nainstalovaný nemáte, vyzkoušejte český avast! antivirus, který můžete pro domácí použití získat zcela zdarma. O tomto antivirovém programu píšeme v rubrice Jak na programy.
TIP: Čas od času se v systému Windows XP odhalí nějaká menší či větší bezpečnostní chyba, kterou je třeba opravit. Opravné programy si můžete velice snadno nainstalovat pomocí služby Windows Update, kterou naleznete na adrese windowsupdate.microsoft.com. Podrobný návod, jak službu používat, najdete v Jak na počítač 5/04.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře