22.  8.  2006    Windows XP

Jak vypsat seznam souborů ve složce

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Potřebovali byste jednoduše vypsat seznam všech souborů (například fotografií nebo hudby), které jsou uloženy ve vybrané složce? Stačí si podle našeho návodu vytvořit speciální dávkový soubor a požadovaný výpis ve formě textového souboru vytvoříte za okamžik několika klepnutími myši.

1Stiskněte tlačítko Start, Programy, Příslušenství a spusťte program Poznámkový blok.
2Do Poznámkového bloku přepište následující záznam: @dir %1 /on /a-d /b>C:\Vypis_adresare.txt 3V horní části okna přejděte do nabídky Soubor, kde klepněte na příkaz Uložit jako. Z nabídky Uložit do vyberte Plocha, z nabídky Uložit jako typ možnost Všechny soubory a do políčka Název souboru vepište Výpis souborů.bat. Stiskněte tlačítko Uložit. 4Otevřete složku Tento počítač a přejděte na diskovou jednotku, na které máte nainstalován operační systém Windows 98 (obvykle se jedná o jednotku C:). Na jednotce C: otevřete složku Windows. 5Ve složce Windows poklepejte na složku SendTo. Tažením myší do této složky zkopírujte vytvořený dávkový soubor Výpis souborů.bat, který máte uložený na ploše. Poté složku SendTo uzavřete. 6Na složku, jejíž obsah chcete vypsat do textového souboru, klepněte pravým tlačítkem myši. Vysune se místní nabídka, kde přejděte na příkaz Odeslat a klepněte na položku Výpis souborů.bat. 7Vytvořený výpis souborů naleznete na jednotce C: pod názvem Vypis_adresare.txt. Poklepáním na ikonu bloku se daný dokument otevře v programu Poznámkový blok. 8Pokud si seznam souborů přejete vytisknout, přejděte do nabídky Soubor, Tisk. V otevřeném okně vyberte tiskárnu, zadejte počet kopií a stiskněte tlačítko Tisk.
TIP: Hotový dávkový soubor naleznete na cédéčku, které bylo přiloženo k časopisu JNP 09/05. Pokud si jej tedy nechcete vytvářet vlastnoručně, stačí jej z cédéčka ze záložky Programy zkopírovat na váš pevný disk a podle kroku 4 jej přesunout do složky C:\Windows\SendTo.
TIP: Nezobrazila se vám na jednotce C:, na níž máte operační systém Windows 98 nainstalován. Abyste nemuseli provádět zbytečné nastavení, klepněte do řádku Adresa levým tlačítkem myši a ručně sem vepište cestu C:\Windows\SendTo. Znak \ z českého rozložení klávesnice zadáte pomocí klávesové kombinace pravý Alt + Q.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

Re: XP nebo 98? Smoce 30.  8.  2009 19:36
mazáckej způsob, dík ;-) a 23.  7.  2009 6:12
XP nebo 98? Zdeněk 20.  6.  2009 10:39
Přidat příspěvek Zobrazit vše