25.  10.  2005    Word

Jak vytvořit profesionální dokument

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chcete na ostatní svým dokumentem udělat opravdu dojem? Naučte se ve Wordu používat některé speciální nástroje pro „doladění“ dokumentů k naprosté dokonalosti. Chcete-li vytvářet profesionální dokumenty, pak tento návod je právě pro vás.

1U některých dokumentů se může hodit na každé stránce zobrazit určité informace. Může se jednat například o jméno autora, název dokumentu, číslo stránky a podobně. Nejlepším umístěním pro tyto údaje je záhlaví nebo zápatí, neboli horní a dolní část stránky. 2Spusťte program Word a přejděte do nabídky Zobrazit, Záhlaví a zápatí. Zobrazí se vám panel Záhlaví a zápatí a zároveň v horní a dolní části všech stránek dojde k označení této oblasti. V době, kdy je otevřené okno Záhlaví a zápatí, není možné provádět změny ve vlastním obsahu dokumentu. 3Pomocí tlačítka Vložit automatický text můžete do záhlaví nebo zápatí velice jednoduše vložit automatický text. Do místa, kam jej chcete vložit, umístěte ukazatel myši a v nabídce klepněte na vybranou položku. Pro rychlé přepínání mezi záhlavím a zápatím můžete použít tlačítko Přepnout mezi záhlavím a zápatím. 4Velice zajímavou možností je také přidání vodoznaku, který se zobrazí na každé vytištěné stránce. V horní části okna Wordu přejděte do nabídky Formát, Pozadí a klepněte na položku Tištěný vodoznak. 5Chcete-li jako vodoznak použít uložený obrázek, vyberte možnost Vodoznak z obrázku a stiskněte tlačítko Vybrat obrázek. Otevře se nové okno, v němž přejděte do složky s obrázky a na vybraný obrázek poklepejte levým tlačítkem myši. 6V případě, že do dokumentu chcete vložit textový vodoznak, zvolte položku Vodoznak z textu a z nabídky Text vyberte vhodný nápis. Jestliže text, který by se vám hodil, v nabídce nenaleznete, můžete si jej jednoduše dopsat. 7Z nabídek v dolní části vyberte požadovaný typ písma, jeho velikost, barvu a rozložení. Provedené nastavení uložte klepnutím na tlačítko OK. 8Pokud chcete zjistit, jakým způsobem se nastavený vodoznak zobrazí na vytištěné stránce, otevřete v horní části okna Wordu nabídku Zobrazit a klepněte na položku Rozložení při tisku.
TIP: Při tvorbě profesionálního dokumentu se vám může hodit postup, jak změnit velikost mezer mezi řádky textu. V horní části okna Wordu přejděte do nabídky Formát a klepněte na položku Odstavec. Ve zobrazeném okně zůstaňte na kartě Odsazení a mezery a požadovanou velikost mezer mezi řádky textu navolte z nabídky Řádkování. Klepnutím na tlačítko OK uložíte provedené nastavení a uzavřete toto okno.
TIP: Ke tvorbě profesionálního dokumentu můžete také využít některou ze zajímavých šablon, které jsou standardní součástí programu Word. Otevřete nabídku Soubor, Nový a v podokně Nový dokument v sekci Šablony klepněte na odkaz V mém počítači.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře