3.  4.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Z praxe: 7 skvělých programů pro vaše videa

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud potřebujete přehrát video, upravit ho nebo převést do jiného formátu, existuje velké množství specializovaných programů. Vybíráme sedm velmi oblíbených a zdarma dostupných.

Jak mezi přehrávači videa, tak různými konvertory nebo jednoduchými editory existuje celá řada alternativ, které poskytnou různé funkce a více či méně odlišné možnosti. Díky následující sedmici aplikací zvládnete vše důležité, a nemusíte přitom utratit ani korunu. V některých případech samozřejmě nedosáhnete tak kvalitních výsledků jako s komerčními a úzce specializovanými nástroji, nicméně pro základní použití v pohodě postačí.

Sedm námi vybraných programů patří mezi klenoty v oblasti takto zaměřených programů, k dispozici je jich však mnohem více. Které další nástroje se osvědčily vám a proč? Podělte se o své zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům v diskuzi pod článkem!

1. VLC Media Player (univerzální přehrávač)

Obrovské množství multimediálních přehrávačů se vás bude snažit balamutit propracovaným grafickým rozhraním, které připomíná pestrobarevné omalovánky. Často jde však pouze o pozlátko, jež má zakrýt nepříliš dokonalé funkce, a navíc to platí i u řady komerčních. Zdarma dostupný přehrávač VLC Media Player v kontrastu s tím volí zcela opačný přístup, pod vzhledem tuctového okna Windows se ukrývají perfektní možnosti s celou řadou pokročilých nastavení. VLC Media Player již ve výchozí instalaci podporuje všechny běžně používané formáty, nemusíte tak přidávat balíčky pro přehrávání nových filmů.

vlc1.png
Nenechte se odradit jednoduchým rozhraním VLC Media Playeru

Přehrávač VLC Media Player se může pyšnit minimálními nároky na stávající konfiguraci vašeho počítače, i na slabším stroji tak drtivou většinu filmů přehrajete bez otravného škubání nebo pomalé odezvy uživatelského prostředí. Během přehrávání můžete aktivovat rozšiřující filtry, například upravit barvy, zvukové podání, případně doostřit obraz. Posledně zmíněná možnost je vhodná hlavně při sledování streamovaného videa při online sledování z internetu, které nemusí být tolik kvalitní – samozřejmě je zapotřebí nalézt vhodný kompromis mezi kvalitou a důvěryhodností výsledného podání.

2. Format Factory (převod multimédií)

Při převodu videí určitě vyzkoušejte populární a hlavně zdarma dostupný program Format Factory. Je jedno, jestli se zrovna trápíte s konverzí videa, hudby nebo jiného souboru, díky Format Factory máte velkou šanci, že to hravě zvládnete. Velkou výhodou Format Factory je jeho kompletní česká lokalizace, navíc po prvním spuštění nemusíte tento jazyk ani nastavovat, je vybrán automaticky. Rychlou konverzi videosouborů zahájíte jejich přetažením do pole vpravo, kam se také načtou detailní informace o takto přidaných datech. Automaticky se zobrazí dialog, v němž můžete nastavit volby výsledného videa, a to podle výchozího formátu.

format.png
Díky svému ovládání je program vhodný i pro začátečníky

Toto dávkové zpracování samozřejmě není omezeno pouze na výchozí parametry, které jste zvolili, a tak můžete pro každý videosoubor určit nastavení zvlášť. U konverzí pro mobilní zařízení (mobil, PDA apod.), doporučujeme nastavit především velikost v sekci Velikost videa, kde zvolte správné rozlišení. Jen tak si zajistíte, že video přehrajete, a navíc bude zobrazeno správně podle typu použitého displeje. Stejnou pozornost věnujte také použitému kodeku. Podobně jako v případě videosouborů si Format Factory poradí také se zvukovými soubory, tedy vaší digitální sbírkou nebo hudebními CD.

3. VirtualDub (úprava videa)

Snad každý si čas od času chtěl mírně poupravit video z dovolené nebo jiných drahocenných chvil, jenže profesionální střižny a editory jsou drahé a příliš komplikované. Naštěstí je zde ale VirtualDub, mezi jehož přednosti patří svižný běh prakticky pod všemi v současnosti používanými Windows. Tvůrci průběžně vylepšují všechny důležité funkce, a tak se mohou pochlubit například sníženými nároky při přístupu k pevnému disku, praktickými klávesovými zkratkami zrychlujícími ovládání a zjednodušením grafického rozhraní.

virtual.png
Podrobná úprava parametrů videa

VirtualDub nabízí možnost odstranění nebo základních úpravy doprovodných zvukových stop bez toho, abyste museli jakkoliv zasahovat do obrazové složky. Nechybí ani podpora filtrů pro zostření obrazu, rotaci, úpravu jasu a kontrastu, změna počtu snímků za sekundu apod. Tento videoeditor pro domácnost si zatím stále drží ideální poměr výkonu a nabízených funkcí, nabízí totiž vše podstatné, přitom ale nejde o přebobtnalý balík, u nějž by drtivou většinu možností začátečníci nevyužili. Výsledek: video podle základních požadavků upravíte a váš počítač se přitom nijak výrazně nezadýchá.

4. Subtitle Workshop (práce s titulky všeho druhu)

Výborná aplikace podporující všechny formáty titulků a obsahující velké množství pokročilých funkcí, které potřebujete k jejich seriozní editaci. Při úpravách nebo detailním nastavení zobrazení titulků se již nebudete muset spoléhat pouze na základní možnosti jednotlivých přehrávačů, hravě si parametry přizpůsobíte právě pomocí Subtitle Workshop. Grafické rozhraní a ovládání na první pohled může vypadat mírně nepřehledně nebo složitě, nicméně opak je pravdou – konfiguraci bez jakýchkoliv problémů zvládnou i naprostí začátečníci, kteří program spustili poprvé.

sub.png
Pokročilá práce s titulky

Popisovaný pomocník Subtitle Workshop nabízí přehledné uživatelské rozhraní, poradí si s časováním a posunem, hromadnými operacemi, dokáže zkontrolovat a najít chybné titulky a mnoho dalšího. Subtitle Workshop představuje kompletní řešení pro úpravu a tvorbu titulků, lhostejno jestli potřebujete převést jen několik málo titulků, nebo kompletně upravit titulky své filmotéky. Kdo si jednou na Subtitle Workshop a jeho funkce zvykne, jen těžko bude hledat jiný nástroj, který by nabízel více praktických možností.

5. MediaInfo (zjištění informací o videu)

Potřebujete-li o vybraném multimediálním souboru (tedy například právě z kategorie různých videoformátů) zjistit všechny důležité informace, sáhněte právě po tomto zdarma dostupném programu. MediaInfo u videí zobrazí přesné údaje, mezi nimiž nechybí rozlišení, použití kodek, bitrate, zvuková stopa apod. Již z tohoto výčtu je tedy jasné základní poslání: díky MediaInfo můžete zjistit, proč ten či onen soubor nelze přehrát, jinými slovy které kodeky musíte přidat, abyste jej kdekoliv a kdykoliv přehráli.

mi.png 
Podrobné údaje o videu

MediaInfo kromě právě popsaných základních vlastností také představuje také perfektní a bleskově použitelný nástroj pro zjištění vlastností a parametrů v případě videí pro různá mobilní zařízení. Při si dejte pozor na možnost přidání doplňku do prohlížeče – pokud hovyloženě nechcete, doporučujeme tuto volbu vypnout. Začátečníkům s odhalením detailů vybraných videí pomůže i kompletně lokalizované české rozhraní, u všech voleb tedy mají k dispozici podrobné vysvětlení a rychlou nápovědu.

6. PocketDivXEncoder (konverze videa s řadou nastavení)

Všechny fandy přehrávání videí na cestách v nabídce programů pro úpravy a sledování filmů nebo vlastních záběrů potěší zdarma dostupná aplikace PokcetDivXEncoder, která zvládne převést cokoliv do čehokoliv. Opravdu – u prakticky libovolného videa si nastavíte rozlišení, výslednou velikost, použitý kodek a další parametry převodu, poté již stačí chvilku počkat, než se videosoubor překóduje. Díky intuitivním nastavením s možností ručního určení kvality je program vhodný nejen pro profesionální a notorické uživatele převádějící videa, ale také naprosté začátečníky.

pocket.gif
Konverze videa pro přenosné zařízení

Speciální pozornost věnuje sekci Output options, která umožňuje vylepšit stávající video přímo během konverze. Pomocí polí Video quality a Audio quality určíte nejen kvalitu výsledného souboru, ale také ovlivníte finální velikost, která se automaticky přepočítává a zobrazuje vpravo od zmíněných položek. Výhoda je v tom, že tak i bez podrobných znalostí upravíte kvalitu filmu tak, aby se vám vešel na CD, flashku nebo kterékoliv jiné médium. A pokud máte mnoho krátkých videí, s nimiž byste se lopotili, nezoufejte – program PocketDivXEncoder hravě zvládne dávkovou konverzi více souborů.

7. GSpot (informace o videosouborech)

Na první pohled stroze zpracovaný program GSpot ukazuje, jak velice specializované nástroje mohou být v případě této kategorie programů zapotřebí. Zaměřuje se na jedinou věc, a sice přečtení kompletních informací o videu, které je uloženo ve vybraném souboru. Na první pohled banalita, při detailním zkoumání však zjistíte, jak podrobné informace jsou k dispozici, například pokud se vám některé video nedaří přehrát a nemůžete odhalit, kvůli čemu, jaké jsou jeho parametry, nebo „proč že to AVI vlastně nejede“.

gs.png
Detailní informace o vybraném souboru

Důležitý je fakt, že GSpot dokáže odlišit takzvaný případný kontejner od vlastního obsahu, už se tedy nenecháte zmást příponou souboru, aniž byste věděli, jaký formát videa ve skutečnosti ukrývá. Tyto údaje zprostředkuje sekce Container, navíc v sekci User data / Metadataobjevíte podrobnosti o formátu zahrnutého audia, což se vám může hodit třebas kvůli kompatibilitě s některými domácími nebo přenosnými přehrávači. GSpot rozhodně nepatří do kategorie programů, které byste spouštěli každý den, nicméně v případě nouze nabídne to, co jiné programy jen letmo imitují.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 13

Poslední komentáře Komentáře

VLC a DTS Tomáš 10.  4.  2012 17:58
Re: titulky martin-x 10.  4.  2012 10:39
Re: titulky rypec 6.  4.  2012 10:23
VLC přeskakuje zvuk gepardic 4.  4.  2012 18:32
Re: titulky Sorge 4.  4.  2012 17:07
Přidat příspěvek Zobrazit vše