Windows XP

Windows XP

Přestože jsou Windows XP už docela zastaralým systémem, stále většině běžných uživatelů k práci zcela postačí. Poradíme vám, jak s Windows XP pracovat co nejefektivněji a také na co si dát pozor především z hlediska bezpečnosti.

Sledujte Živě.cz na Facebooku
Windows XP

Uspořádejte si nabídku Start

Většina nainstalovaných programů přidává do nabídky Start zástupce pro spuštění nebo nastavení softwaru. Po nějaké době se tak nabídka stává nepřehlednou a je výhodné ji uspořádat.

14.  11.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Odhlášení od systému Windows XP

Pokud ve Windows XP používáte novou dvojpanelovou nabídku Start, pak jste si určitě všimli, že se v její dolní části nacházejí tlačítka Vypnout počítač a Odhlásit . Význam prvního tlačítka je jasný. Zajímá vás však, jaké volby se skrývají pod položkou Odhlásit?

14.  11.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak ochránit počítač firewallem

Na každém počítači, který je připojený k internetu, by měl být nainstalován antivirový program a také firewall, pomocí něhož váš počítač ochráníte před útoky z internetu. Ve Windows XP můžete vyzkoušet Bránu firewall systému Windows , která je standardní součástí systému s nainstalovaným Service Packem 2.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak se pobavit ve Windows 98

Tvůrci operačního systému Windows do výchozí instalace zahrnuli i několik her, které vám pomohou ukrátit dlouhou chvíli. Na rozdíl od nejnovějších her jsou tyto programy nenáročné na výkon počítače a přece u nich mnozí uživatelé vydrží prosedět i několik hodin.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera | 1

Windows XP

Jak aktualizovat systém Windows 98

V nabídce Start každého počítače s operačním systémem Windows 98 se nachází položka Windows Update . Pomocí ní se po připojení k internetu do vašeho prohlížeče načte služba Windows Update, kde naleznete všechny aktualizace vhodné pro váš počítač. Pokud ve svém systému všechny potřebné aktualizace nemáte, neměli byste s jejich instalací váhat ani minutu.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak správně odinstalovat programy

Pokud některé z nainstalovaných programů nepoužíváte a chtěli byste je ze systému odstranit , je nutné tak učinit pomocí speciálního odinstalačního programu. Jedině tak zajistíte, že se spolu s programem vymaže i většina zástupců a dalších položek v  systémovém registru nebo v jiných složkách.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Práce s disketou ve Windows 98

Kapacita diskety pro přenášení menších dokumentů je velmi malá a navíc je práce s ní ve srovnání s cédéčkem poměrně nespolehlivá. Proto by měl každý uživatel znát způsob, jak disketu správně naformátovat a jak na ní v případě potřeby vyhledat a opravit chyby.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak zálohovat data na CD s nástroji Windows XP

Ve většině moderních počítačů je standardně nainstalována mechanika CD-RW , pomocí níž můžete velice jednoduše vypalovat cédéčka . Stačí vám jen dvě věci – prázdné cédéčko a program pro vypalování. Hledáte-li program se snadnou obsluhou, vyzkoušejte ten, který je standardní součástí Windows XP . Jeho ovládání je velice jednoduché a i napoprvé zvládnete zapsat požadovaná data na cédéčko za pár minut .

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak odstranit historii práce na vašem počítači

Při práci na počítači po sobě zanecháváte stopy v podobě seznamu prohlížených webových stránek nebo dokumentů, se kterými jste pracovali naposledy. Poměrně snadné je také zjistit uživatelská jména a hesla, která si pamatuje Internet Explorer. Jak v případě potřeby tyto informace vymazat?

25.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak vyhledávat ve Windows

Každému uživateli se občas stane, že si nezapamatuje složku, do níž si uložil dokument, který v danou chvíli nutně potřebuje. Procházení všech složek na disku je sice zajímavým řešením, avšak určitě ne nejrychlejším. Chcete-li požadovaný dokument vyhledat za okamžik, použijte raději speciální funkci Hledat .

25.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak si přizpůsobit hlavní panel

Jednou z mála součástí, kterou je vidět po celou dobu práce s počítačem, je hlavní panel. Pokud vám výchozí nastavení umístění jeho tlačítek nevyhovuje, můžete jej velice jednoduchým způsobem změnit.

17.  10.  2005 | Ivo Kocera

Windows XP

Jak propojit PDA nebo mobilní telefon s počítačem

Většina nových kapesních počítačů a mobilních telefonů je vybavena infračerveným portem , pomocí něhož je můžeme velice snadno propojit s počítačem a přenášet tak data.

17.  10.  2005 | Ivo Kocera


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky