Word

Word
Sledujte Živě.cz na Facebooku
Word

Word a tvorba grafu

Grafy slouží především k prezentaci vztahů mezi daty, může přitom jít jak o známé koláče, tak sloupce či křivky. Tvorba je přímočará, kombinuje tabulky z Excelu a bude vám stačit několik klepnutí myší.

4.  2.  2008 | Martin Domes | 1

Word

Word a dokument ze šablony

Šablony jsou připravené dokumenty s definovaným vzhledem a styly jednotlivých částí. Word nabízí na serveru Office online nepřeberné množství šablon pro různé účely. Vytvořit tak můžete rychle třeba efektní životopis, přání nebo pozvánku na párty.

30.  1.  2008 | Martin Domes

Word

Word a odeslání dokumentu

Pokud potřebujete některý dokument odeslat e-mailem, možná volíte cestu uložení na disk a poté přiložení v okně poštovního klienta. Jde to ale jednodušeji, bez meziuložení jak na to snadno a rychle ve Wordu 2003?

7.  1.  2008 | Ondřej Bitto

Word

Word a číslování řádků

Při tvorbě některých speciálních dokumentů může být zapotřebí, aby se automaticky číslovaly jednotlivé řádky. Nejedná se přitom o standardní číslování, jež najdete mezi styly, ale doplňující mimo text jak číslování rychle přidat ve Wordu 2003?

19.  12.  2007 | Ondřej Bitto

Word

Word a vložení obsahu

Pokud ve Wordu vytváříte dokument, který obsahuje různé úrovně nadpisů a další styly, můžete s výhodou využít automatického vložení obsahu. Poradíme vám, jak tuto tabulku nejsnáze vložit a které styly máte na výběr.

26.  10.  2007 | Ondřej Bitto | 2

Word

Hromadná korespondence ve Wordu

Podstatou hromadné korespondence je hlavně vložení adres příjemců na obálky. Adresy lze uložit v samostatném souboru. Nemusíte tak vytvářet několik kopií obálek či dopisů podle počtu jmen, ale jen jeden dokument, ve kterém se budou konkrétní údaje podle potřeby zaměňovat.

12.  9.  2007 | Jakub Podlucký | 1

Word

Jak sledovat změny

Někdy nastanou situace, kdy potřebujete, aby do vytvářeného dokumentu ve Wordu vložili vaši spolupracovníci své připomínky. Funkce Sledování změn je v dokumentu vyznačí odlišně od původního textu a vy se můžete rozhodnout, zda je přijmete či nikoliv.

6.  8.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Jak vkládat zvuk ve Wordu

Pokud vytváříte dokument, můžete jej oživit přidáním zvukového záznamu popřípadě vlastního mluveného komentáře. Existuje několik způsobů, jak do Wordu vložit zvuk.

4.  5.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Jak na poznámky pod čarou

Pokud při tvorbě dokumentů ve Wordu potřebujete k textu přidat doplňující informace, vysvětlivky, komentáře nebo odkazy k textu, použijte funkci Poznámky pod čarou . Text poznámky pod čarou může mít libovolnou délku a lze ho formátovat stejným způsobem jako jiný text.

19.  4.  2007 | Jakub Podlucký | 1

Word

Jak na pokročilejší funkce editoru rovnic

V JNP 19/05 jsme vám ukázali, jak do seznamu objektů ve Wordu přidat editor rovnic, jaké jsou obecné zásady práce s tímto nástrojem a jak vytvořit jednoduchý matematický výraz. Vyzkoušejte si nyní tvorbu složitějších výrazů.

29.  3.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Jak používat editor rovnic

Při tvorbě dokumentu, např. taháku do školy, může nastat situace, kdy do dokumentu potřebujete vložit matematický výraz. Pomocí standardních nástrojů ve Wordu to nejde snadno, naštěstí je zde přídavný modul – Editor rovnic (tzv. Microsoft Equation ).

19.  2.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Jak pracovat se slovníkem pro pravopis

Dokument bychom neměli předat dál, dokud v něm nezkontrolujeme pravopis. Word umožňuje kontrolu pravopisu buď automaticky během psaní, nebo na vyžádání. Ke kontrole pravopisu můžeme využívat nejen ty vestavěné, ale také vlastní slovníky.

6.  1.  2007 | Jakub Podlucký

Word

Jak na číslování stránek

Ve vícestránkovém dokumentu se většinou obtížně orientuje v jednotlivých stranách. Nejlepším řešením tohoto problému je stránky buď automaticky očíslovat nebo čísla vložit do záhlaví a zápatí.

29.  11.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak používat funkci Najít a nahradit

Potřebujete-li v dokumentu vyhledat nějaké slovo, nemusíte číst text celý, ale můžete použít automatické vyhledávání. Dokonce máte možnost pomocí funkce „Najít a nahradit“ hledané slovo nahrazovat jiným.

16.  11.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak vytvořit obsah dokumentu

Vytvořte si v dokumentu styly (psali jsme v JNP 9/05 ) pro nadpisy a podnadpisy kapitol a můžete využít funkci pro jednoduché a rychlé vytvoření obsahu. Díky němu se budete v obsáhlých textech lépe orientovat.

24.  10.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak nastavit vzhled stránky pro tisk

Pokud jste ve Wordu napsali dokument, jistě byste jej rádi vytisknuli. Naučte se s námi nastavovat parametry a vzhled stránky, aby jeho papírová podoba vypadala co nejlépe.

15.  9.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak na formátování odstavce

Chcete rychle upravit vzhled textu v odstavci? Naučte se jej správně formátovat a nastavovat jeho vlastnosti a vaše dokumenty budou vypadat profesionálněji. Úpravy odstavce můžete provádět před psaním, nebo během něj.

1.  9.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak pracovat se styly

Styly jsou významným nástrojem a užitečnou pomůckou, která vám usnadní formátování vašeho textu. Pomocí stylů dosáhnete stejného vzhledu dokumentů snadno a velmi rychle. V  MS Wordu existují styly pro odstavce, znaky, tabulky a seznamy.

18.  8.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak nastavit dělení slov

Nelíbí se vám, že když je píšete příliš dlouhé slovo na konec řádku, program Word jej nerozdělí, ale přesune na začátek dalšího řádku? Použijte funkci dělení slov a vložením spojovníku jednoduše odstraňte nevhodné mezery v zarovnaném textu.

1.  8.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak na rozdělení do sloupců

Určitě jste se již někdy setkali se sloupcovou sazbou, ať už v novinách nebo časopisech. V běžných dokumentech se příliš nepoužívá, ale někdy jsou její výhody k nezaplacení. Použijeme-li menší písmo, pomohou nám sloupce umístit na stránku více informací, aniž by menší písmo působilo rušivě.

14.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak vytvořit oddíly v dokumentu

Potřebujete určitou část dokumentu uspořádat jinak než ostatní text? Tento problém můžete snadno vyřešit použitím tzv. oddílů textu. Oddíl je část dokumentu, kterou lze formátovat samostatně, aniž by to ovlivnilo jiné části.

1.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak jednoduše provést revizi dokumentu

Textový editor MS Word nabízí zajímavou funkci, kterou využijete zejména v případě, kdy s jinou osobou pracujete na jednom dokumentu a chcete si k němu sdělovat určité připomínky, případně potřebujete vědět, jaké změny váš spolupracovník v dokumentu provedl.

27.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak si ve Wordu vyrobit vizitky

Pokud máte v systému nainstalovaný program MS Word a k počítači je připojena tiskárna, můžete si velice jednoduchým způsobem vytvořit vlastní vizitky , které budou přesně odpovídat vašim představám. Chcete vědět, jak na to?

12.  4.  2006 | Jakub Podlucký | 7

Word

Jak rychle vyhledat a nahradit požadovaný text

Pokud budete v rozsáhlém dokumentu potřebovat najít nebo nahradit výskyt určitého textu, můžete použít speciální funkce Najít nebo Nahradit , které jsou standardní součástí Wordu . Chcete vědět, jak tyto funkce použít a jak požadovaná slova vyhledat či nahradit během okamžiku?

1.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak si upravit nastavení panelů nástrojů

Svou práci ve Wordu si můžete urychlit zobrazením správných panelů nástrojů a používáním tlačítek, které dané panely obsahují. Word však umožňuje zobrazit až dvacet panelů nástrojů, jejichž zobrazení najednou by bylo nepřehledné. Jak si panely nástrojů přizpůsobit k obrazu svému?

26.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak na nastavení záhlaví a zápatí

Záhlaví a zápatí jsou oblasti stránky vytvořeného dokumentu, které se nacházejí na jejím horním a dolním okraji. Můžete do nich jednoduše vložit název dokumentu, jméno autora, čísla stránek nebo jakýkoliv libovolný text. Jak si vlastní záhlaví a zápatí nadefinovat?

14.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Nastavení automatických oprav podle vlastních představ

Většina uživatelů textového editoru Word si velice pochvaluje funkci automatické opravy, která dokáže nahradit velké množství překlepů správným textem. Někteří uživatelé však marně hledají způsob, jak tuto funkci omezit. Jak si tedy její nastavení upravit podle vlastních představ?

5.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak tisknout podle svých představ

Textový editor Word nabízí rozsáhlé možnosti tisku vytvořených dokumentů. Pokud se je naučíte používat, můžete tisk dokumentů výrazně zrychlit a zjednodušit. Mnoho dalších nastavení tisku je však závislých na tiskárně, která je v systému nainstalována.

28.  2.  2006 | Jakub Podlucký

Word

Jak na kouzla s textem

Počítač není jen psací stroj a možnosti úpravy textu jsou opravdu široké. Můžete použít nejen desítky písem, ale také další efekty, které nabízí Word . Jen pozor, aby ve vašem dokumentu vzhled nezastínil obsah.

23.  2.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak do dokumentu vložit speciální symbol

Potřebovali jste již někdy do dokumentu vložit speciální symbol copyright ©, znak Eura € nebo jakýkoli jiný znak, který se na českém rozložení klávesnice nevyskytuje? Word pamatuje i na toto.

18.  2.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak pracovat s odrážkami

Naučíme vás vkládat odrážky, díky kterým se text stane přehlednějším. Odrážky jsou tečky nebo jiné symboly vložené zpravidla před odstavce. Vytvoří se tak nečíslovaný seznam, při použití čísel vznikne číslovaný seznam.

8.  2.  2006 | Ivo Kocera

Word

Jak pracovat s tabulátory

Odsazování textu pomocí mezerníku není zrovna dokonalé. Stačí změnit velikost písma nebo použít jiné, než neproporcionální písmo a zarovnání textu se ztratí. Jak postupovat?

29.  1.  2006 | Ivo Kocera

Word

Poraďte si bez Wordu

I v základní instalaci operačního systému Windows XP můžete snadno vytvářet jednoduché texty. Pokud tedy nemáte program Word, zkuste použít jeho méně dokonalou náhradu WordPad . Ten najdete na každém počítači s Windows.

19.  12.  2005 | Ivo Kocera

Word

Jak udělat efektní nadpisy

Textový editor Word vám umožňuje vytvářet velmi efektní nadpisy. Můžete si zvolit barvy, tvar a směr textu i umístění nadpisu. Naučte se tento doplněk jménem WordArt používat.

11.  12.  2005 | Ivo Kocera

Word

Tiskneme dokument z Wordu

Vytvořit působivý dokument ve Wordu je jedna věc, správně jej vytisknout věc druhá. Víte například, že nemusíte tisknout celý dokument, ale třeba jen vybrané stránky? Naučte se tisknout jen to, co chcete.

2.  12.  2005 | Ivo Kocera

Word

Lepší zobrazení stránek ve Wordu

Při práci s Wordem potřebujete často změnit zobrazení stránky, se kterou pracujete. Dokument, který vám pošle spolupracovník, může mít jiné zobrazení, než na které jste zvyklí, proto je dobré osvojit si základní funkce pro práci se zobrazením.

26.  11.  2005 | Ivo Kocera